Najstarszy przykład opieki nad potomstwem wśród owadów
Miło nam poinformować, że Pan prof. UG, dr hab. Jacek Szwedo z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii UG jest jednym z grupy naukowców, którzy odkryli zachowaną w bursztynie samicę owada niosącą na grzbiecie 60 jaj i jednego wyklutego osobnika. Skamieniałość, pochodząca sprzed 100 mln lat, została odkryta w jednej z birmańskich kopalni.
Serdecznie gratulujemy!
Informacja Serwisu PAP "Nauka w Polsce":
Skamieniałości sprzed 100 mln lat temu są najstarszym świadectwem opieki macierzyńskiej wśród owadów – odkrycie, w którym uczestniczyli polscy naukowcy, opublikowano na łamach pisma "eLife".
Zachowana w bursztynie skamieniałość owada jest świadectwem opieki rodzicielskiej, która sięga czasów dominacji dinozaurów na Ziemi. Dorosły osobnik płci żeńskiej został uwieczniony w momencie, kiedy niósł na grzbiecie swoje młode. Jest to jedyny znany z całego mezozoiku, trwającego 180 mln lat, przykład takiego typu zachowań. Dotąd najstarsze podobne świadectwo pochodziło sprzed ponad 50 mln lat.
Bursztyn zawierający skamieniałość został odkryty w jednej z birmańskich kopalni. Na odwłoku owada, w momencie zalania przez żywicę, znajdowało się 60 jaj i pierwszy wykluty osobnik.
W zespole, kierowanym przez prof. Bo Wanga z Chińskiej Akademii Nauk, znaleźli się naukowcy z Polski, Ewa Simon z Uniwersytetu Śląskiego i Jacek Szwedo z Uniwersytetu Gdańskiego.
Odkrycie może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego owady z tej grupy, czyli czerwce, zróżnicowały się gatunkowo w tym czasie. Stało się to bowiem, zanim pojawiły się rośliny okrytonasienne, które uważa się za kluczowe dla gwałtownej ewolucji wielu gatunków owadów. W tym wypadku istotnym czynnikiem była być może opieka nad potomstwem.
Owad został nazwany Wathondara kotejai. Pierwszy człon nazwy pochodzi od imienia bogini ziemi z podań buddyjskich lokalnej tradycji. Nazwa gatunkowa „kotejai” została zaś nadana na cześć polskiego entomologa, Jana Kotei (1932-2004), który zajmował się m.in. badaniem zastygłej w bursztynie flory i fauny.