Skrzydlaci mieszkańcy budynku Wydziału Biologii

Do nowego budynku Wydział Biologii wprowadził się trzy lata temu. Razem z nami pojawiły się ptaki. Gniazdowanie ptaków na budynkach jest obecnie typowym zjawiskiem i dotyczy nie tylko gołębi miejskich, ale także szeregu innych gatunków, które w konstrukcjach stworzonych przez człowieka znajdują odpowiednie miejsca do założenia gniazda. W tym roku zamieszkały u nas cztery ptasie pary z trzech gatunków.

Dymówka (Hirundo rustica) – dwie pary tych jaskółek założyły gniazda z tyłu budynku w podziemnej części zjazdu do magazynu.

Grzywacz (Columba palumbus) – jedna para uwiła sobie gniazdo w obudowie rynny, jaka wystaje z przodu budynku przy narożniku od strony parkingu. Takie gniazdo jest nietypowe dla tego gatunku, ponieważ grzywacz zwykle zakłada gniazda otwarte, a nasze ptaki wcisnęły swoje gniazdo w bardzo wąską szczelinę. W ubiegłym roku w tym samym miejscu próbowała zagnieździć się sroka, ale zrezygnowała jeszcze na etapie budowy gniazda.

Kopciuszek (Phoenicurus ochruros) – jest typowym mieszkańcem elewacji budynków. Dokładna lokalizacja miejsca jego gniazdowania pozostaje nieznana, ale ptaki cały czas widać przy skrzydle C budynku, od strony szklarni. Można tam też usłyszeć "zgrzytliwy" śpiew samca.

opracowanie: prof. dr hab. Włodzimierz Meissner, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców

Dymówka - fot. Andrzej Kośmicki

Grzywacz - fot. Włodzimierz Meissner

Kopciuszek - fot. Andrzej Kośmicki

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 5. Czerwiec 2015 - 08:21; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: piątek, 5. Czerwiec 2015 - 08:21; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz