DKMS na Wydziale Biologii

W dniach 4-9 grudnia na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się akcja rejestracja potencjalnych Dawców komórek macierzystych dla ludzi chorych na nowotwory krwi. Robimy to specjalnie dla Ciebie abyś i Ty mógł uratować komuś życie. 900 tys. – tyle osób rocznie słyszy diagnozę: nowotwór krwi. To tylu ilu jest mieszkańców w Trójmieście. Na świecie co 35 sekund ktoś zapada na nowotwór krwi.
Jak możesz pomóc?
Przyjdź na jedną z poniższych lokalizacji i zarejestruj się jako potencjalny Dawca Szpiku. Zajmie Ci to mniej niż 10 minut. Dołącz do Nas i uratuj komuś życie!
 
4-6 grudnia 9:00-17:00
WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI
 
7-8 grudnia 9:00-17:00
WYDZIAŁ HISTORYCZNY (Stary Filologiczny)
WYDZIAŁ BIOLOGII
 
9 grudnia 9:00-17:00
WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI
 
 
 
 

KTO MOŻE ZOSTAĆ DAWCĄ?

- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi)

REJESTRACJA JAKO POTENCJALNY DAWCA POLEGA NA:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.
 

JAKIE SĄ METODY POBRANIA?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)
 

PO CO ODDAJEMY SZPIK?

To szansa na uratowanie czyjegoś życia. W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.

Przeszczepienia dokonuje się głównie u Pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Należą do nich choroby nowotworowe takie jak: białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne, a także choroby nienowotworowe, takie jak: ciężka niedokrwistość aplastyczna, inne ciężkie zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci, choroby metaboliczne. Aby dokonać przeszczepienia, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego Dawcy.

TWÓJ BLIŹNIAK GENETYCZNY CIĘ POTRZEBUJE!

Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piaty chory nie znajduje swojego Dawcy. Dlaczego?

Nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 28. Listopad 2017 - 12:06; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 28. Listopad 2017 - 12:48; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz