Dofinansowanie zadania pt.: "Czy nasze codzienne działania mogą wpłynąć na zachowanie różnorodności ekosystemów i siedlisk na Ziemi?" - nr dotacji WFOŚ/D/210/169/2015

Dofinansowanie zadania obejmuje cały szereg zagadnień związanych z ochroną przyrody ukazaną na przykładzie wybranych siedlisk modelowych takich jak lasy tropikalne, torfowiska, czy skrajnie oligotroficznego jeziora Afryki. W tym celu w holu budynku Wydziału Biologii zbudowane zostało akwarium biotopowe wiernie oddające warunki panujące w tym Jeziorze. W biotopowe akwarium „Malawi” zamieszkało ponad 300 osobników ryb z rodziny Pielęgnicowatych (Cichlidae), których szybka radiacja adaptatywna i specjacja stały się przedmiotem zainteresowania biologów ewolucyjnych. Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem modelu jeziora pozwalają uświadomić uczestnikom, że wszystkie elementy naszego świata są ze sobą ściśle powiązane. Działania prowadzone przez nich w przyszłości mogą wywierać wpływ na stan środowiska naturalnego i przyrody.

 

Umowa nr WFOŚ/D/210/169/2015

Koszt kwalifikowany: 104 550 zł

Kwota dofinansowania: 40 000 zł

Uzyskany efekt ekologiczny: Podczas trwania programu budynek Wydziału Biologii odwiedzany był przez licznych spacerowiczów odwiedzających oraz młodzież szkół. Z powodów logistycznych nie możliwe było liczenie odbiorców indywidualnych (wstęp do budynku jest bezpłatny i niczym nie ograniczony) natomiast możliwe było monitorowanie grup zorganizowanych. Łącznie podczas trwania zadania na etapie budowy oraz adaptacji akwarium (01.10.2015 -20.01.2016) w programie brało udział 957 uczniów szkół ponadgimnazjalnych a po wykonaniu i zarybieniu akwarium (20.01.2016 - 15.06.2016) 1486 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ok 700 uczniów szkół gimnazjalnych (Przyjmowano jedną klasę gimnazjum tygodniowo).  

Dołożono wszelkich starań aby po zakończeniu wizyty w budynku każdy uczestnik:
-  swobodnie definiował pojęcia: ochrona przyrody, różnorodność biologiczna, konwencja CITES, świadoma konsumpcja, katastrofa ekologiczna, skażenie środowiska, zmiany klimatu, ochrona bioróżnorodności na każdym z poziomów. 
- podawał przykłady ekosystemów, siedlisk i zbiorowisk  zagrożonych w skali globalnej i lokalnej, działań w zakresie ochrony przyrody na poziomie rządowym, lokalnym i obywatelskim, przykłady właściwego zachowania człowieka w stosunku do przyrody. 
Akcja edukacyjna projektu była także prowadzona podczas otwartych imprez wydziałowych w latach 2015-2016 takich jak: Dzień Mózgu, Targi Akademia, Dzień Otwarty Wydziału Biologii. 
Zamontowano kamerę internetową, która na bieżąco, w celach promocyjnych pokazuje wnętrze akwarium w internecie (http://biology.ug.edu.pl/wydzial/akwarium_malawi). 
 
Aktywny odnośnik do strony: http://www.wfosigw.gda.pl
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 26. Styczeń 2016 - 11:46; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Listopad 2017 - 10:07; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz