Informacje ogólne

Informacje ogólne

INFORMACJE OGÓLNE

Celem kształcenia na kierunku Biologia medyczna I stopnia jest zdobycie przez Absolwenta interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu nauk biologicznych i nauk medycznych, a także umiejętności związanych z wykorzystaniem i stosowaniem nowoczesnych technik biochemicznych, biologii molekularnej, biologii komórki lub fizjologicznych do diagnostyki chorób, badania ich podłoża, czy pozyskiwania nowych leków.

Absolwent będzie dysponować rzetelną wiedzą na temat biologicznych podstaw funkcjonowania komórek, narządów i organizmów. Pozna podstawowe pojęcia związane ze zdrowiem, jego ochroną i promocją. Będzie umiał wykorzystać w praktyce specjalistyczną aparaturę przeznaczoną do analizy materiału biologicznego lub funkcjonowania organizmu ludzkiego oraz zrozumie molekularne i biochemiczne podstawy metod stosowanych w diagnostyce, dzięki czemu będzie potrafił je zastosować oraz twórczo modyfikować. Będzie umiał gromadzić i przetwarzać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Będzie przygotowany do krytycznej oceny, interpretacji i prezentowania wyników badań oraz do samodzielnej lub zespołowej pracy analitycznej i badawczej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.

Studenci kierunku Biologia medyczna I stopnia mają do wyboru jedną z dwóch specjalności: Neurobiologię lub Analizę molekularno-biochemiczną (do roku akademickiego 2022/2023 specjalność ta miała nazwę Diagnostyka molekularno-biochemiczna).

Kształcenie w specjalności Neurobiologia pozwala uzyskać zintegrowaną, specjalistyczną wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu nowoczesnych metod badawczych, m.in.: elektroencefalografii, technik histologicznych, molekularnych, immunologicznych, behawioralnych (w tym wykorzystania modeli zwierzęcych) oraz podstaw technik psychometrycznych. Daje to możliwość zatrudnienia w charakterze neurobiologa w wielu instytucjach, np. w placówkach służby zdrowia, laboratoriach diagnostycznych, placówkach naukowo-badawczych, ośrodkach terapii uzależnień, placówkach rehabilitacyjnych, pedagogicznych i resocjalizacyjnych, w szkolnictwie, a także w sporcie, wojsku i policji.

Kształcenie w specjalności Analiza molekularno-biochemiczna pozwala uzyskać wiedzę na temat biochemicznych i molekularnych podstaw funkcjonowania komórek i organizmów oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w diagnozowaniu chorób. Dodatkowo, Absolwent będzie znał i potrafił stosować metody diagnostyki mikrobiologicznej i parazytologicznej. Dzięki temu będzie mógł współpracować ze specjalistami zajmującymi się chorobami ludzi lub zwierząt, analitykami i diagnostami medycznymi w zakresie wspomagania procesów diagnostycznych i terapeutycznych. Będzie przygotowany do pracy w laboratoriach naukowo-badawczych, badawczo-rozwojowych, kontrolnych, diagnostycznych oraz do prowadzenia prac wykorzystujących materiał biologiczny w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, biotechnologicznym, czy w placówkach zajmujących się diagnostyką genetyczną i medycyną spersonalizowaną.

Uwaga:
Ukończenie studiów na tym kierunku nie daje uprawnień diagnosty laboratoryjnego. Natomiast osobą uprawnioną do wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium pod nadzorem diagnosty może być osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie m.in. biologii czy biologii medycznej (w myśl Ustawy z dn. 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej, Dz. U. 2022 poz. 2280).

 

ORGANIZACJA TOKU STUDIÓW

Profil kształcenia na kierunku Biologia medyczna I stopnia to profil ogólnoakademicki. Studia zakładają uzyskanie 180 punktów ECTS (30 w każdym semestrze). Punktacja ta obejmuje uczestnictwo w zajęciach, zaliczenia i egzaminy, praktyki zawodowe, konsultacje z nauczycielami akademickimi, a także pracę własną studenta.

Pierwszy rok w całości obejmuje zajęcia wspólne dla wszystkich studentów, w tym obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny kształcenia w formie kursów on-line oraz kurs biblioteczny. Pod koniec pierwszego roku student wybiera jedną ze specjalności (Neurobiologia lub Analiza molekularno-biochemiczna) i w kolejnych semestrach udział przedmiotów specjalnościowych stopniowo rośnie, co ma prowadzić do uzyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do wykonania pracy licencjackiej w wybranej Katedrze najbliżej związanej z obszarem zainteresowań Studenta.

Studia I stopnia przewidują 120 godzin lektoratu z języka angielskiego, który kończy się egzaminem na poziomie B2. Studenci realizują także obowiązkowe zajęcia z obszaru nauk humanistycznych i społecznych (m.in. Zasady savoir-vivre w życiu zawodowym, Wprowadzenie do psychologii, Podstawy prawa z prawem medycznym) oraz zajęcia z wychowania fizycznego. W okresie wakacyjnym pomiędzy semestrem 4 i 5 studenci mają obowiązek zrealizować Praktyki zawodowe (96 godzin), a ich zaliczenie następuje w semestrze 5. Oprócz przedmiotów wspólnych i przypisanych do specjalności, istnieje bogaty katalog przedmiotów do wyboru gwarantujący wszystkim studentom rozwijanie ich zainteresowań. Są one realizowane w semestrze szóstym, ale wybierane są wcześniej z corocznie ogłaszanego katalogu przedmiotów do wyboru.

Pod koniec semestru czwartego student wybiera Katedrę dyplomowania, a tym samym zakres tematyczny seminarium, seminarium dyplomowego oraz pracowni specjalnościowej i dyplomowej, które będą odbywać się odpowiednio w semestrze piątym i szóstym. Studenci kierunku Biologia medyczna mogą realizować prace licencjackie w większości Katedr Wydziału, ale wybór jest zdeterminowany wcześniejszym wyborem specjalności. Obowiązują limity przyjęć do Katedr w zależności od liczby studentów danego rocznika oraz kryteriów przedstawianych corocznie w Zasadach Naboru do Katedr Dyplomowania. Pracownie specjalnościowa i dyplomowa oraz tematyka przygotowywanych prac licencjackich wiążą się ściśle z badaniami naukowymi realizowanymi w jednostkach. W trakcie realizacji pracowni specjalnościowej i dyplomowej student zdobywa kompetencje z zakresu prowadzenia projektu badawczego, pracy w zespole i przygotowuje pracę dyplomową w oparciu o wyniki pracy badawczej samodzielnej lub realizowanej w zespole lub na podstawie materiałów udostępnianych przez Opiekuna.

Do ukończenia studiów I stopnia wymagane jest:  
• zaliczenie wszystkich przedmiotów przewidzianych programem studiów i uzyskanie co najmniej 180 punktów ECTS;  
• odbycie i zaliczenie praktyki zawodowej (od roku 2023/24 w wymiarze 96 godzin);
• napisanie pracy licencjackiej i zdanie egzaminu dyplomowego przeprowadzanego w formie ustnej.

Ocena na dyplomie ukończenia studiów uwzględnia średnią wszystkich ocen z całego okresu studiów, ocenę z pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego - liczona jest zgodnie z zasadami podanymi w Regulaminie studiów UG.

Studenci mają możliwość poszerzania swojej wiedzy i umiejętności w 13 studenckich kołach naukowych, które działają na Wydziale. Mają także możliwość studiowania w innych ośrodkach naukowych, zarówno krajowych jak i europejskich, np. w ramach programu MOST czy Erasmus+.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 7. Październik 2014 - 16:57; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 26. Wrzesień 2024 - 14:01; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz