Kolekcje Narodowe rodzaju Heliamphora i rodzaju Nepenthes

"Dzięki uprzejmości PTD i komisji oceniającej mamy na uczelni dwie Kolekcje Narodowe: rodzaju Heliamphora i rodzaju Nepenthes" - mówi opiekun i twórca kolekcji roślin, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. Krzysztof Banaś, prof UG. Rodzaje Nepenthes i Heliamphora to oryginalne grupy tropikalnych roślin owadożernych o liściach przekształconych w pułapki. Właścicielem obydwu kolekcji jest Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kolekcja rodzaju Heliamphora

- 25 gatunków (136 różnych klonów)

- 9 taksonów niezidentyfikowanych

- 75 krzyżówek

Kolekcja rodzaju Nepenthes

- 134 gatunki (349 różnych klonów)

- 118 krzyżówek

- w tym 15 niezidentyfikowanych

Kolekcja Narodowa jest to najbogatsza, odpowiednio udokumentowana, wzorcowo oznaczona i prowadzona przez specjalistów systematyczna kolekcja roślinna.

Fot. Krzysztof Banaś

Data publikacji: środa, 21. Lipiec 2021 - 14:26; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 21. Lipiec 2021 - 14:26; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz