fbpx Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn o kryzysie recenzji | Wydział Biologii

Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn o kryzysie recenzji

„Schematyczność to jeden z przejawów kryzysu recenzji. Schemat wygląda tak: przepisanie życiorysu naukowego kandydata, potem dorobek wzięty z autoreferatu, z akcentowaniem tego, co sam kandydat uważa za najważniejsze, i w końcu pozytywny wniosek. Czasami recenzenci tak dalece posługują się schematem, że zapomną w jakimś miejscu zmienić nazwisko recenzowanego naukowca i zostawiają to z poprzedniej recenzji, np. piszą o dorobku jednego człowieka, a na końcu jest wniosek o awansowanie innej osoby. Już całkiem karykaturalna jest sytuacja, gdy recenzenci korzystają z tego samego schematu od lat i nie zauważyli, że zmieniły się przepisy i podstawy prawne.”

Co powinna zawierać dobra recenzja i dlaczego coraz rzadziej takowe powstają? Na stronie internetowej miesięcznika „Forum Akademickie” ukazał się wywiad z prof. dr hab. Grzegorzem Węgrzynem, kierownikiem Katedry Biologii Molekularnej naszego Wydziału, który porusza problem kryzysu recenzji prac naukowych, dzieląc się swoim długoletnim doświadczeniem i spostrzeżeniami. Serdecznie zapraszamy do lektury:

poniedziałek, 25 października 2021 roku, 8:13