fbpx Rzadki pływacz zakwitł w paludarium | Wydział Biologii

Rzadki pływacz zakwitł w paludarium

Z radością informujemy, że w naszym wydziałowym paludarium zakwitł właśnie dość rzadki i ładny (bo czerwony) pływacz - Utricularia quelchii (Auyan Tepui). Ostatnio kwitł u nas w 2015 roku.

Utricularia quelchii to niewielka, wieloletnia, lądowa roślina mięsożerna należąca do rodzaju Utricularia. Występuje endemicznie w regionie Wyżyny Gujańskiej w Gujanie i Wenezueli. Jest epifitem. Rośnie na mokrych, omszałych skałach lub wokół niskich pni i gałęzi drzew, a czasem w wypełnionych wodą kątach liści gatunków bromelii z rodzaju Brocchinia. Zazwyczaj występuje na wysokości około 2000 m n.p.m., ale odnotowano ją na wysokości 1400-2800 m. Najwyższe stanowiska znajdują się na górze Roraima.

Poniżej zdjęcia rośliny (fot. K. Banaś):

Utricularia quelchiiUtricularia quelchiiUtricularia quelchiiUtricularia quelchiiUtricularia quelchii
wtorek, 16 listopada 2021 roku, 7:46