"Homunculus" i "Zioło" - pierwszy rok umowy patronackiej na finiszu

Zakończył się pierwszy rok opieki naukowo-dydaktycznej nad uczniami z Koła Biologiczego "Hydra" w I LO im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Opiekę nad licealistami sprawują, w ramach umowy patronackiej, dwa Studenckie Koła Naukowe Wydziału Biologii UG, Fizjologów - "Homunculus" oraz Botaniczne - "Zioło".

Celem umowy jest wspólne promowanie nauk biologicznych w skali lokalnej.

Współpraca studentów z uczniami zaowocowała zrealizowaniem dwóch projektów badawczych.

Homunculus - "Poziom odwagi w czasie ekspozycji na różne sytuacje stresowe

u szczurów"

Celem projektu była ocena poziomu odwagi szczurów w czasie ekspozycji na dwie różne sytuacje stresowe i sprawdzenie czy jej poziom jest stałą cechą osobniczą czy też zależy od sytuacji. Uzyskane wyniki wskazały, że poziom odwagi jest stałą cechą osobniczą u szczurów i nie zależy od sytuacji stresowej. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie http://www.homunculus.ug.edu.pl/projekt-odwaga.html. W czasie realizacji projektu uczniowie mieli możliwość doskonalenia umiejętności prowadzenia doświadczeń na zwierzętach i poznania różnych testów behawioralnych służących ocenie indywidualnego zróżnicowania poziomu lęku, stresu, aktywności eksploracyjnej oraz uczenia się.

Zioło - "Flora Nowego Dworu Gdańskiego"

Podczas trzech spotkań: na Wydziale Biologii UG, w Lasach Oliwskich w Dolinie Samborowo oraz w Nowym Dworze Gdańskim, licealiści poznali podstawowe rośliny zielne, drzewa, krzewy oraz roślinność wodną. Nauczyli się także korzystać z kluczy do oznaczania roślin, oznaczać wiek drzew, wyznaczać transekty oraz dowiedzieli się jak poprawnie przygotowywać arkusze zielnikowe i suszyć rośliny. Wyniki projektu zostaną przedstawione w formie sprawozdania z przeprowadzonego przez uczniów spisu flory roślin naczyniowych na fragmencie brzegu rzeki Tuga.

Gratulujemy udanej współpracy oraz życzymy równie efektywnych działań w przyszłym roku akademickim!

fot. Wojciech Glac, Joanna Gołębiewska, Magdalena Kubiak

Data publikacji: środa, 18. Czerwiec 2014 - 13:18; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski