Światowy Dzień Ptaków Wędrownych – Kuźnica 2015

Miejsce: plaża Kuźnica, wejście nr 29 / obóz ornitologiczny Akcji Bałtyckiej

Wstęp: wolny

Idea:

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day, www.worldmigratorybirdday.org) jest świętem zainicjowanym w 2006 roku przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (ang. African-Eurasian Waterbird Agreement, AEWA) i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (ang. Convention on Migratory Species, CMS). Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. W drugi weekend maja, ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, aby popularyzować wiedzę na temat ptasich migracji oraz potrzebę ich ochrony. Od 2013 również Akcja Bałtycka włączyła się w obchody tego święta. W tym roku pragniemy ponownie zorganizować Piknik Naukowy, który się odbędzie na plaży w dniach 9-10 maja przy wejściu Kuźnica nr 29. Tegoroczne Światowe Dni Ptaków Wędrownych odbywają się pod hasłem "Energia – uczyńmy ją bezpieczną dla ptaków".

Program:

W programie Piknik Naukowy, który odbędzie się w sobotę oraz niedzielę w godzinach 10:00-16:00, a w nim:

·         punkt obserwacji ptaków,

·         kącik malucha,

·         strefa edu ze stoiskami organizacji i instytucji zajmujących się badaniem i ekologią ptaków oraz ochroną przyrody.

Na stoiskach będą czekały ciekawostki z życia ptaków, zagadki ornitologiczne i liczne konkursy. Ponadto odbędzie się kiermasz rękodzieła przyrodniczego oraz pokazy obrączkowania ptaków.

Podczas święta będzie można wziąć udział w grach terenowych: "Wędruj z rudzikiem", "Leśny plac zabaw" czyli alternatywne poznawanie lasu i "Tropimy ptaki".

Odbędą się również warsztaty przyrodnicze z oznaczania piór i wypluwek, na temat sów krajobrazu rolnego oraz rękodzielnicze.

Ponadto, odbędą się wycieczki ornitologiczne z przewodnikiem: "Przyroda Mierzei Helskiej" – Uroczysko Każa, "Spacer po okolicach Kuźnicy", "Co w lesie piszczy" – Kuźnica, "Port w Jastarni i Torfowe Kłyle".

Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.fundacja-ab.org.pl

Informacje i zapisy:

fundacja.ab@gmail.com, tel. 733 872 920

www.fundacja-ab.org.pl

www.facebook.com/akcja.baltycka

Więcej informacji:

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akcja Bałtycka.

Współorganizatorem jest Nadmorski Park Krajobrazowy.

Partnerem naukowym wydarzenia jest Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.

Partnerzy: Trójmiejski Park Krajobrazowy, Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling, Stowarzyszenie Ptaki Polskie, Nadleśnictwo Wejherowo, Firma Arborea Marlena Typiak, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków "Ostoja", Fab Lab Trójmiasto, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, WWF, Firma Bioseco.

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Ptaki Polski oraz Ptasia Strefa

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych - Kuźnica 2015 jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W załączeniu plakat

Data publikacji: środa, 6. Maj 2015 - 13:43; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 6. Maj 2015 - 13:43; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz