Dzień Wacka po raz drugi

Podobnie jak w ubiegłym roku, w zeszłą sobotę, 5 czerwca, w Stacji Biologicznej Wydziału Biologii UG w Górkach Wschodnich odbył się kolejny Dzień Wacka. Uczestniczyli w nim pracownicy Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, studenci z Naukowego Koła Ornitologicznego KOS UG oraz sympatycy Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING.

W ubiegłym roku podjęli oni inicjatywę organizowania spotkań przed obozem naukowym, który odbywa się co roku w ujściu przekopu Wisły, na terenie rezerwatu "Mewia Łacha". Spotkanie to poświęcone było omówieniu najistotniejszych spraw związanych z ponownym rozbiciem obozu oraz, co najważniejsze, naprawianiu specjalnych pułapek do łapania ptaków, czyli tzw. wacków.

Wacek to popularna nazwa pułapki tunelowej używanej do chwytania ptaków siewkowych. Działa ona na podobnej zasadzie do rybackiego żaka. Żerujący ptak podąża wzdłuż naprowadzających płotów do lejkowatego wejścia do pułapki i gdy się w niej znajdzie, to już trudno mu z niej wyjść. Wacki używane są od lat w terenowych stacjach obrączkowania organizowanych i merytorycznie nadzorowanych przez Katedrę Ekologii i Zoologii Kręgowców oraz wywodzące się z ruchu studenckiego stowarzyszenie: Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING.

Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem budynku i terenu wokół stacji. Organizatorzy mają nadzieję, że Dzień Wacka na stałe zagości w terminarzu spotkań miłośników ptaków.

prof. dr hab. Włodzimierz Meissner, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców

fot. 1 W. Meissner

fot. 2 K. Żółkoś

Data publikacji: piątek, 12. Czerwiec 2015 - 14:19; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: piątek, 12. Czerwiec 2015 - 14:20; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz