Konferencja NEB Meeting 2015 - podsumowanie

W dniach 24-28 sierpnia 2015 r., na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "7th New England Biolabs Meeting on DNA Restricton and Modification".

NEB Meeting jest konferencją cykliczną, odbywającą się od 1988 r. co 5-6 lat w różnych krajach, pod patronatem New England Biolabs - światowego lidera w dziedzinie projektowania i wdrażania molekularnych narzędzi mających zastosowanie w nowoczesnych laboratoriach naukowych zajmujących się biotechnologią. Ideą tego cyklu konferencji jest integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami reprezentującymi różne ośrodki naukowe oraz promocja tematyki badawczej.

W konferencji wzięło udział ponad 100 naukowców i studentów z całego świata, m.in. z USA, Japonii, Chin, Indii, Niemiec, Wlk. Brytanii, Izraela, Litwy, Francji, Rosji, a także liczna reprezentacja naukowa z Uniwersytetu Gdańskiego.

Tegoroczna konferencja została podzielona na kilka sesji tematycznych: struktura enzymów przeprowadzających restrykcję i modyfikację DNA, mechanizm tych procesów, ich biologia i genetyka, metylacja DNA, epigenetyka oraz nowoczesne technologie związane z tymi enzymami.

W ramach konferencji zostały ogłoszone dwa konkursy dla młodych badaczy.

Konkurs im. Prof. Anny Podhajskiej – wieloletniego profesora naszego uniwersytetu, fundowany z prywatnych donacji jej współpracowników i przyjaciół, obejmował prezentacje naukowe na etapie przygotowywania pracy doktorskiej.

Konkurs im. Prof. Noreen Murray przeznaczony był dla osób tuż po doktoracie, ufundowany przez czasopismo naukowe Nucleic Acids Research. Wydawnictwo Cold Spring Harbor Laboratory Press również przygotowało nagrody książkowe.

Oba konkursy posiadały niezależne komitety, złożone z wybitnych profesorów, którzy przewodniczyli poszczególnym sesjom tematycznym konferencji.

Miło nam poinformować, że laureatką konkursu im. Prof. Noreen Murray została Pani dr Ewa Wons z Katedry Mikrobiologii Wydziału Biologii UG.

Więcej o nagrodach i konferencji na stronie: http://nebmeetinggdansk2015.pl/

Organizatorzy konferencji:

·        Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

·        Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

·        Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego

Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego była Pani dr hab. Iwona Mruk z Katedry Mikrobiologii Wydziału Biologii UG.

Data publikacji: sobota, 5. Wrzesień 2015 - 10:57; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Wrzesień 2015 - 09:12; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz