Prof. Marc-André Selosse laureatem konkursu Maestro 7

Miło nam poinformować, że projekt Pana prof. dr Marc-André Selosse  pt. "ORCHIDOMICS - Zrozumienie metabolizmu storczyków w ich naturalnym środowisku - metody omiczne w badaniach adaptacji i symbiozy u storczyków" uzyskał finansowanie w konkursie MAESTRO 7.

MAESTRO 7  - konkurs na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, i których efektem mogą być odkrycia naukowe.

Prof. Selosse jest zatrudniony od 2014 roku w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii UG jako profesor wizytujący.

Studia biologiczne ukończył na Ecole Normale Supérieure, Paris, a stopień doktora otrzymał w Université Paris Sud (Orsay) w 1998 roku, po czym został zatrudniony jako wizytujący profesor Uniwersytetu Paris VI, i jednocześnie jako profesor Uniwersytetu w Montpellier. W roku 2012 został zatrudniony w Muzeum Historii Naturalniej w Paryżu, które to muzeum zostało ufundowane jako część Królewskich Ogrodów Botanicznych w roku 1653 dla prowadzenia badań naukowych i wykładania nauk przyrodniczych. Autor lub współautor ponad 100 oryginalnych artykułów naukowych i podręczników, głównie z zakresu szeroko rozumianej symbiozy. Zainteresowania naukowe Marc-André Selosse dotyczą przede wszystkim zagadnień związanych z mikoryzą, także wśród storczykowatych. Wraz z zespołem badania swoje koncentruje na roli zróżnicowanych populacji grzybów w układach mikoryzowych. Zajmuje się również fizjologią mikoheterotroficznych roślin bezzieleniowych. Marc-André Selosse jest wykładowcą z zakresu biologii oddziaływań głownie symbiozy, ewolucji i ekologii roślin. Interesuje się także dydaktyką akademicką, szkoleniem nauczycieli i popularyzacją nauki. Prezydent Société botanique de France oraz redaktor czasopism naukowych: "New Phytologist, Symbiosis" i "Acta Botanica Gallica". Jego publikacje naukowe są dostępne pod adresem http://isyeb.mnhn.fr/Articles-de-recherche.

fot. Tomasz Kretowicz

Data publikacji: poniedziałek, 1. luty 2016 - 11:58; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 1. luty 2016 - 11:58; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz