Pomóżmy naszej studentce zrealizować projekt naukowy na wyspie Mauritius!

Pani Marta Szurlej jest studentką II roku studiów II stopnia, kierunek Biologia. Pracę magisterską realizuje w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, pod kierownictwem Pana dr Mateusza Ciechanowskiego.

Pod koniec 2016 roku Marta rozpoczęła współpracę z nowo powstałą organizacją pozarządową zajmującą się ochroną nietoperzy oraz endemicznych lasów na wyspie Mauritius. Właśnie tam spędziła ostatnie 2 miesiące na stażu naukowym realizując własny projekt i nabierając doświadczenia pod okiem doświadczonego naukowca, specjalisty w dziedzinie ekologii nietoperzy owocożernych dr Ryszarda Oleksego z Uniwersytetu w Bristolu, pomysłodawcy i założyciela Ecosystem Restoration Alliance, Indian Ocean. Współpraca naszej studentki nie kończy się wraz z ukończeniem stażu - Marta wiąże swoje plany na przyszłość z badaniem nietoperzy na Mauritiusie i dalszą współpracą z zespołem badawczym dr Oleksego. Ich projekt „Mauritian Fruit Bat - A Tool for Forest Regeneration” znalazł się w finale European Outdoor Conservation Association.

Jak mówi Marta: „W chwili obecnej lasy pierwotne zajmują mniej niż 1% powierzchni wyspy Mauritius. Główną misją naszej organizacji jest poprawa jakości lasów, poprzez restytucję rodzimych gatunków roślin, eliminację obcych gatunków inwazyjnych oraz edukowanie lokalnego społeczeństwa.

Rudawka mauritiuska (Pteropus niger) jest gatunkiem endemicznym dla Mauritiusa. Pełni bardzo ważną rolę w ekosystemie wyspy - bierze udział w zapylaniu oraz rozsiewaniu nasion rodzimych gatunków roślin. Niestety, ze względu na ograniczoną powierzchnię ich naturalnych siedlisk, zwierzęta te są zmuszane do żerowania na drzewach owocowych, w związku z czym postrzegane są jako główny szkodnik w sadach mango i liczi.

Rząd Mauritiusa podjął w 2015 roku decyzję o odstrzale redukcyjnym ponad 30000 osobników, a w 2016 roku około 10000 osobników. Ze względu na małą powierzchnię wyspy, unikalność gatunku, wolną reprodukcję (jedno młode na rok, początek rozrodu u samic około czwartego roku życia), degradację lasów i duże narażenie Mauritiusa na cyklony między grudniem a marcem, gatunek ten może zostać w najbliższym czasie krytycznie zagrożony wyginięciem.”

Zagłosuj na projekt „Mauritian Fruit Bat - A Tool for Forest Regeneration” pod linkiem: http://www.outdoorconservation.eu/project-voting-category.cfm?catid=1

Data publikacji: czwartek, 23. Marzec 2017 - 11:53; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 23. Marzec 2017 - 12:45; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz