Wspomnienie z Międzynarodowej Wystawy Storczyków

W dniach 12 – 14 maja 2017 roku w hali sopockiego Hipodromu odbyła się Międzynarodowa Wystawa „Świat Storczyków – The World of Orchids“.

Wystawa ta była o tyle szczególna, że w jej trakcie miało miejsce coroczne spotkanie delegatów Europejskiej Komisji Storczykowej (EOC). Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Sopotu, Polskie Towarzystwo Miłośników Storczyków, Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, oraz specjalizująca się w badaniach nad storczykami, Katedra Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. Patronami medialnymi zostali: Radio ESKA, portal trójmiasto.pl oraz gazeta Dziennik Bałtycki.

Przeszło 4000 odwiedzających miało szansę zobaczyć aż 18 aranżacji, nie tylko storczyków, ale również roślin owadożernych, oplątw oraz hoi. Na aranżacjach znalazły się rośliny, które przybyły nie tylko z Polski, z miejsc takich jak Storczykarnia Zamku w Łańcucie, Warszawa i Łódź, czy europejskich państw takich jak Portugalia, Węgry, Austria, Niemcy i Litwa, ale również z odległego Ekwadoru.

Przez wszystkie dni wystawy odbywały się warszaty dotyczące uprawy storczyków, a swoje wystąpienia mieli również pracownicy naukowi Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody UG. Nie sposób przy tym nie wspomnieć o pokazach florystycznych.

Liczba aranżacji i pochodzenie roślin oraz wystawców, a także niezwykłe miejsce podniosło rangę wystawy i stworzyło unikalny klimat.

Drugi dzień wystawy zwieńczyła „Noc Orchidei“, podczas której uczestnicy przy lampce szmpana mieli okazję podziwiać storczyki w nocnej scenerii. W trakcie wieczoru odbyła się aukcja charytatywna, którą poprowadził kapitan Trefla Sopot, Marcin Stefański. Do najciekawszych przedmiotów należały m.in. koszulka i spodenki Marcina Stefańskiego wraz z autografami, Cattleya ofiarowana przez Storczykarnię w Łańcucie czy kompozycje z Tillandsia. Środki finansowe zbierane były na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja“, a dzięki zaangażowaniu licytujących udało się nam zasilić konto organizacji kwotą 3.360 zł.

Poza możliwością zobaczenia tak wielu roślin w jednym miejscu, wystawa okazała się doskonałą okazją do wypromowania nie tylko samego wydarzenia, ale również tego niezwykle ciekawego i pięknego hobby. Wszystko to dzięki obecności wielu przedstawicieli radia, telewizji, prasy oraz portali internetowych.

Zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia było ogromnym wyzwaniem, któremu nie podołałybyśmy, gdyby nie pomoc i wsparcie wielu osób oraz instytucji, za które serdecznie dziękujemy.

Katarzyna Janiszewska i Monika Lipińska - organizatorki wystawy

fot. Piotr Rutkowski

Data publikacji: wtorek, 30. Maj 2017 - 13:18; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 30. Maj 2017 - 13:18; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz