Kocham Lasy - porozmawiajmy o Puszczy Białowieskiej

20 kwietnia o godzinie 18.00 w Audytorium wydziału Biologii na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się pokaz filmu z serii “Saga prastarej Puszczy” wraz ze spotkaniem autorskim reżyserów i twórców filmu, Państwem Bożeną i Janem Walencik. Po filmie zapraszamy na rozmowę o Puszczy Białowieskiej z Robertem Cyglickim z Fundacji Greenpeace, dr Mateuszem Ciechanowskim z Katedry Ekologii Kręgowców UG  oraz Państwem Walencik.

Bożena i Jan Walencik to reżyserzy, scenarzyści, autorzy, fotograficy, twórcy filmów dokumentalnych o treści przyrodniczej. Mieszkańcy Białowieży, do ich największych osiągnięć należą m.in seriale przyrodnicze “Tętno pierwotnej Puszczy” oraz “Saga prastarej Puszczy”. Swoimi filmami, fotografiami, książkami, tekstami chcą mówić w imieniu zwierząt, swoim zaangażowaniem starają się upowszechniać wiedzę o Naturze, zwłaszcza o przyrodzie ojczystej oraz o budzeniu pozytywnej energii ludzi wobec całego Świata Żywego.

"To była miłość od pierwszego widzenia. Trafiłem do Niej przed ponad trzydziestu laty. Była niezwykła, wyniosła, dzika, pełna życia, urzekająca i tak szalenie zniewalająca. Taka, jak w wymarzonym imieniu- Puszcza...A ja byłem podwójnie szczęśliwy, bo miałem aparat fotograficzny, a potem jeszcze kamerę filmową. A dziś, po tylu latach fotografii, po latach filmów i przed latami przyszłych odkryć, nie potrafię jasno powiedzieć, dlaczego Puszcza Białowieska, a szczególnie Jej ostatnie nienaruszone ludzką ręką mateczniki, wciąż są dla mnie Katedrą Natury. Bardziej to czuje niż wiem." - Jan Walencik

Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce - ostatni w Europie nizinny las o charakterze naturalnym, który jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, których nie można już spotkać nigdzie indziej. Można na jej terenie zobaczyć fragmenty lasów, jakie przed wiekami porastały Europę.

Niewiele ponad 1/3 Puszczy Białowieskiej na terytorium Polski objęte jest ochroną. Pozostały obszar nie jest jednak zwykłym lasem, próba kilkukrotnego podwyższenia poziomu pozyskania drewna w stosunku do obowiązującego planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Białowieża nie znajduje uzasadnienia.

Puszcza Białowieska - ostatnia pozostałość po prapuszczy porastającej niegdyś europejskiej niziny od Uralu po Atlantyk - to według wielu badaczy najbogatszy lądowym ekosystem w Europie. Dzięki swojemu zróżnicowaniu i przetrwaniu na całej jej powierzchni fragmentów (enklaw) starych lasów naturalnego pochodzenia cała Puszcza Białowieska uznawana jest za las o charakterze naturalnym. Niestety spore – i ciągle się powiększające – fragmenty lasu, w których w miejsce wyciętych wcześniej drzew posadzono "pod sznurek" sosny, świerki i dęby, zostały zamienione w plantacje drzew, nie mają charakteru naturalnego.

Więcej informacji: kk.ug@ug.edu.pl

Data publikacji: poniedziałek, 16. Kwiecień 2018 - 10:36; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 16. Kwiecień 2018 - 10:36; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz