Prestiżowe wyróżnienie dla mgr Pauliny Jędrak w konkursie FameLab

FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.

Półfinał odbył się 24.02.2018. Prezentowany przez Panią Paulinę temat to:  "Jak oszukać genetyczne przeznaczenie" - mówiłam o metodzie CRISP-Cas 9

Finał Konkursu odbył się 19.05.2018 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nasza Doktorantka mgr Paulina Jędrak prezentowała temat "Tajemnica eliksiru młodości" – prelekcja dotyczyła roli telomerów w starzeniu organizmu.

Komentarz autorki, który został umieszczony w informacji prasowej UG: "Podczas finału opowiadałam o starzeniu się organizmu i roli, jaką w tym procesie odgrywają zakończenia chromosomów, czyli telomery. Te struktury nie odpowiadają za tworzenie białek, dzięki temu ich skracanie po każdym podziale komórkowym pozwala ocalić te cenniejsze sekwencje w środku chromosomów. Niektóre komórki np. nowotworowe wytwarzają enzym o nazwie telomeraza, który po każdym podziale odbudowuje utracone fragmenty telomerów, gwarantując im nieśmiertelność. W czasie swojej wypowiedzi zastanawiałam się wraz z publicznością, czy moglibyśmy wykorzystać działanie telomerazy do projektowania nowych terapii przeciwnowotworowych,
czy wydłużenia ludzkiego życia. Zwróciłam również uwagę na najnowsze doniesienia naukowców dotyczące opisania dokładnej struktury telomerazy."

W finale otrzymała specjalne wyróżnienie od Fundacji Kościuszkowskiej w postaci pokrycia kosztów (w wysokości 9 tysięcy $) odbycia 3 miesięcznego stażu na dowolnym uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych.

W związku z tym wydarzeniem finalistka udzieliła również wywiadu w Radiu Gdańsk:

Serdecznie gratulujemy tego olbrzymiego sukcesu!!!

Data publikacji: piątek, 8. Czerwiec 2018 - 12:51; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: piątek, 8. Czerwiec 2018 - 12:51; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz