Nagroda dla Marty Skowron Volponi

Marta Skowron Volponi, uczestniczka studiów doktoranckich na Wydziale Biologii, wygrała nagrodę za prezentację ustną na największej międzynarodowej konferencji entomologicznej - XI European Entomology Congress, która odbyła się w dniach 2-6 lipca 2018 w Neapolu, Włochy. W konferencji uczestniczyło niemal 1000 uczestników z 65 krajów. Poniżej link, pod którym można znaleźć listę zwycięzców:

Laureatka prezentowała pracę pt.: “Not solely morphological mimics: imitation of hymenopteran flight trajectories in clearwing moths of Southeast Asian rainforests”

Motyle z rodziny przeziernikowatych znane są z podobieństwa morfologicznego do błonkówek, jednak ich mimikra behawioralna dotąd nie była badana, ze względu na rzadkość obserwacji przezierników w środowisku naturalnym. Poprzez innowacyjne badania biomechaniki lotu (we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley oraz Uniwersytetem Macquarie w Sydney) wykazałam istnienie mimikry lokomotorycznej: po sfilmowaniu motyli, pszczół i os i porównaniu ich trajektorii lotu okazało się, że pszczołopodobne przezierniki latają wolniej, po zygzakowatym i nieregularnym torze, podobnie jak pszczoły, natomiast osopodobne latają szybciej, bardziej regularnie i po prostszym torze, tak jak osy. Był to pierwszy, poparty eksperymentami dowód na występowanie mimikry behawioralnej w tej grupie motyli. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Biology Letters, natomiast kod do oprogramowania R napisany specjalnie na ten cel opublikowano w czasopiśmie Ethology.
Serdecznie gratulujemy!!!

Data publikacji: wtorek, 10. Lipiec 2018 - 14:30; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 10. Lipiec 2018 - 14:30; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz