Wykład Prof. Suckjoon Juna z University of California San Diego

Wydział Biologii UG zaprasza serdecznie na wykład Prof. Suckjoon Juna z University of California San Diego. Prof. Jun jest fizykiem, który zajmuje się biologią obliczeniową w celu znalezienia odpowiedzi na fundamentalne pytania związane z procesami, dzięki którym z jednej komórki powstają dwie potomne. W jego laboratorium prowadzone są badania nad koordynacją cyklu komórkowego ze wzrostem i podziałami komórkowymi, z zastosowaniem technologii umożliwiających obserwację i monitorowanie parametrów bardzo wielu pojedynczych komórek bakteryjnych jednocześnie (w tzw. mother machine). Takie podejście umożliwia odkrycie zależności przyczynowo-skutkowych pomiędzy procesami na poziomie komórkowym, które są zwykle maskowane poprzez proces uśredniania w badaniach na poziomie populacyjnym. Prof. Jun jest autorem opublikowanego niedawno w Current Biology, uniwersalnego modelu kontroli rozmiaru komórki (adder principle), który zyskał rozgłos (336 cytowań od 2015 r) i wywarł duży wpływ na badania w tej dziedzinie. Poniżej znajdą państwo szczegółowe informacje na temat wykładu i link do strony Jun Lab.

Wykład: 06.09.2019, aula C107 Wydział Biologii UG, godz. 12.00

Tytuł: “Cell-size control and homeostasis: lessons from bacteria”

Bacterial physiology is a branch of biology that aims to understand overarching principles underlying cellular reproduction. Many important issues in bacterial physiology are inherently quantitative, and major contributors to the field have often brought together tools and ways of thinking from multiple disciplines, going back to Monod in the 1940s and Maaløe in the 1950s. In the past several years, we have finally been able to answer some of the long-standing questions on cell size control and homeostasis such as: (1) What determines the cell size in a given growth condition? (2) How do cells correct their size deviations and return to a normal size? (3) How does size control and homeostasis work at the mechanistic level? In this talk, I will present the summary of our current understanding.

Jun Lab: https://jun.ucsd.edu/

Załącznik Rozmiar
suckjoon_jun_lecture_poster.pdf 15.9 MB

Data publikacji: środa, 4. Wrzesień 2019 - 07:28; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 4. Wrzesień 2019 - 07:28; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz