fbpx Publikacja w Small (IF 10.856) jako efekt polsko-hiszpańskiej współpracy | Wydział Biologii

Publikacja w Small (IF 10.856) jako efekt polsko-hiszpańskiej współpracy

Prof. Marcin Łoś wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie opublikowali wyniki wspólnych prac w prestiżowym czasopiśmie Small. Publikacja dotyczy konstrukcji nanocząstek białkowych z białek pochodzących z ludzkiego mikrobiomu. Takie nanocząstki można użyć np. do precyzyjnego dostarczania leków do wybranych komórek. Ich właściwości mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, jakie białka zostaną użyte do ich konstrukcji. Wykorzystanie białek pochodzących od bakteriofagów pozwoliło na uzyskanie nanocząstek o bardzo obiecujących właściwościach takich jak wielkość i stabilność. Niniejszym wyniki tej pracy pozwoliły zademonstrować, że bakteriofagi mogą być bardzo cennym źródłem białek strukturalnych, które pozwolą na budowanie nanocząstek o zróżnicowanych właściwościach, które mogą być użyte w konstrukcji nowej generacji leków.

Serdecznie gratulujemy!!!

poniedziałek, 29 czerwca 2020 roku, 12:05