Wydziałowa Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023

Dnia 4 października 2022 r. o godz. 10.00 w Auditorium Biologicum w gmachu Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2022/2023.

Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym prof. dr hab. Dariusza L. Szlachetko, Dziekan Wydziału Biologii oraz prof. dr hab. Wiesław Laskowski, Prorektor ds. Badań Naukowych, wygłosili przemówienia.

Pan Prorektor wraz z dr hab. Joanną Izdebską, prof. UG, Prodziekanem ds. Nauki, wręczyli dyplomy doktora habilitowanego oraz dyplomy doktora nauk biologicznych.

Dyplomatorium, czyli uroczystość wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom Wydziału Biologii poprowadził dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG., Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia. Następnie Pan Prodziekan odebrał ślubowanie od kandydatów przyjętych na I rok studiów licencjackich.

Medalem Komisji Edukacji Narodowej, który jest przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, odznaczeni zostali:
- prof. dr hab. Tadeusz Namiotko z Katedry Genetyki Ewolucyjnej i Biosystematyki
- dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG z Katedry Ekologii Roślin

Pracownicy Wydziału Biologii zostali uhonorowani nagrodami JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, które otrzymali z rąk dr Doroty Myślińskiej, Prodziekana ds. Współpracy i Rozwoju. Poniżej lista nagrodzonych:

1.    Nagrodą zespołową I stopnia za udział w powstaniu cyklu publikacji z zakresu fizjologii, biotechnologii i toksykologii roślin, powstałych z wykorzystaniem organizmów modelowych uhonorowani zostali: dr hab. Anna Aksmann, prof. UG, dr Izabela Chincinska, dr Aleksandra Eckstein, mgr Darya Harshkova, dr Magdalena Miklaszewska, dr hab. Wojciech Pokora, prof. UG, prof. dr hab. Antoni Banaś, dr Agnieszka Baścik-Remisiewicz, mgr Monika Majewska, dr Małgorzata Kapusta, dr Katarzyna Jasieniecka-Gazarkiewicz

2.    Nagrodą zespołową II stopnia za udział w powstaniu cyklu publikacji pt. Molekularne mechanizmy procesów komórkowych leżących u podłoża funkcjonowania tkanek i organizmów uhonorowani zostali: prof. dr hab. Anna Herman-Antosiewicz, dr Anna Kloska, dr hab. Joanna Jakóbkiewicz-Banecka, prof. UG, dr Aleksandra Hać, prof. dr hab. Magdalena Gabig-Cimińska, dr Marta Moskot, dr Marcelina Malinowska, prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Karolina Pierzynowska, dr Anna Pawlik, dr hab. Stefan Tukaj, prof. UG, dr Ewa Piotrowska, dr Magdalena Podlacha, dr Lidia Gaffke, prof. dr hab. Krzysztof Rolka.

3.    Nagrodą zespołową II stopnia za udział w powstaniu cyklu publikacji dot. taksonomii w botanice uhonorowani zostali: prof. dr hab. Martin Kukwa, dr Beata Guzow-Krzemińska, dr Sławoir Nowak, dr Emilia Ossowska, dr Magdalena Oset, mgr Magdalena Kosecka, dr Przemysław Baranow, dr Magdalena Dudek, dr Monika Lipińska.

4.    Nagrodą zespołową II stopnia za udział w powstaniu cyklu publikacji w tematyce: Mechanizmy interakcji bakterii ze środowiskiem uhonorowani zostali: prof. dr hab. Agnieszka Szalewska-Pałasz, prof. dr hab. Katarzyna Potrykus, dr Barbara Kędzierska, dr Grzegorz Cech, dr Lidia Boss, dr Dariusz Nowicki, dr hab. Magdalena Narajczyk, prof. UG, dr Sylwia Barańska, dr Marcin Górniak, mgr Joanna Morcinek-Orłowska, dr hab. Marcin Łoś, prof. UG.

5.    Nagrodą zespołową II stopnia za udział w powstaniu cyklu publikacji dot. ekologii i strategii życiowych mezodrapieżników i drapieżników szczytowych wśród ptaków morskich i lądowych uhonorowani zostali: dr hab. Katarzyna Wojczulanis-Jakubas, prof. dr hab. Dariusz Jakubas.

Ponadto nagrodzeni przez JM Rektora UG zostali pracownicy niebędących nauczycielami:
Nagrodą indywidualną II stopnia za osiągnięcia w pracy zawodowej zostali uhonorowani:
- dr Bartłomieja Hajka z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody,
- mgr Marka Merdalskiego z Katedry Ekologii Roślin,
- mgr Zofii Pękały z Dziekanatu,
- Wioletty Wójcik ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków

Nagrodą indywidualną III stopnia za osiągnięcia w pracy zawodowej uhonorowani zostali:
- mgr Krystyna Bogucka z Katedry Genetyki Molekularnej Bakterii,
- dr Elżbieta Sontag z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii

Nagrodą indywidualną IV stopnia za osiągnięcia w pracy zawodowej JM Rektor uhonorował:
- mgr Dagmarę Szmigiel z Katedry Biochemii Ogólnej i Medycznej,
- mgr Jolantę Romaniuk z Katedry Cytologii i Embriologii Roślin,
- mgr Kamilę Błażejewską z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin,
- mgr Joannę Dunacką z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka,
- mgr Elżbietę Żewierżejew z Katedry Mikrobiologii

Rok 2022 uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej został uznany Rokiem Botaniki, dla podkreślenia znaczenia tej dyscypliny w życiu każdego z nas i 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Dlatego też uroczystość zakończył wykład inauguracyjny pt. „Czy ośmiu miliardom ludzi uda się ochronić Ogród Edeński?”, który wygłosił botanik specjalizujący się we florze Azji Środkowej, pan prof. dr hab. Arkadiusz Nowak, profesor Uniwersytetu Opolskiego.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod batutą dyrygenta prof. Marcina Tomczaka.

Szersza fotorelacja w Naszej Galerii

Fot. Alan Stocki

Data publikacji: środa, 19. Październik 2022 - 12:42; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 19. Październik 2022 - 12:44; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz