Studentka Wydziału Biologii laureatką Programu BioLAB

Z przyjemnością informujemy, że studentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego - Mariola Gimła - została laureatką Programu BioLAB na rok akademicki 2023-24 i zrealizuje staż naukowy w Oklahoma Medical Research Foundation.

Program BioLAB to roczne staże dla studentów nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz UT Southwestern Medical Center.

Program BioLAB, wcześniej znany pod nazwą Visiting Research Graduate Traineeship Program (VRGTP), powstał z inicjatywy prof. Zygmunta Derewendy z University of Virginia. Prof. Derewenda w 2001 r. po raz pierwszy zaprosił do odbycia stażu w USA studentów ze swojej alma mater, Uniwersytetu Łódzkiego. W następnych latach do programu dołączały kolejne instytucje: University of Chicago (2006), Oklahoma Medical Research Foundation (2013) oraz University of Texas, Southwestern Medical Center (2014). Obecnie w programie uczestniczy rocznie około 40-50 studentów i studentek z Polski rekrutowanych w otwartym naborze.

Z prawie 500 dotychczasowych absolwentów i absolwentek Programu BioLAB ponad 90% zdecydowało się na kontynuację nauki na studiach doktoranckich w USA (20%), Polsce, innych krajach europejskich i pozaeuropejskich. Wśród instytucji, na których studiują absolwenci programu znajdują się m.in. University of Oxford, University College London, University of Cambridge, Max Planck Institute czy ETH Zürich. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, takich jak „Nature”, „Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics” czy „Acta Crystallographica”.

Data publikacji: piątek, 16. Czerwiec 2023 - 09:24; osoba wprowadzająca: Anna Król Ostatnia zmiana: piątek, 16. Czerwiec 2023 - 09:28; osoba wprowadzająca: Anna Król