Uniwersytet Gdański wysoko w rankingu Perspektyw. Biologia na 5 miejscu

O dwa miejsca w górę w klasyfikacji uniwersytetów awansował Uniwersytet Gdański w najnowszym rankingu Perspektyw. Utrzymaliśmy także wysoką 16. pozycję w klasyfikacji ogólnouczelnianej. Awansowaliśmy w 6 grupach poszczególnych kryteriów (w sumie jest ich 8). Kierunek Biotechnologia (MWB) awansował i jest drugim najlepszym kierunkiem w kraju (ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim), ustępując jedynie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. To pierwszy ranking uwzględniający wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017-2021.

29 czerwca 2023 ogłoszone zostały oficjalnie wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy oraz Rankingu Kierunków Studiów. Uniwersytet Gdański utrzymuje wysoką, 16-tą pozycję wśród wszystkich uczelni akademickich w Polsce, jednak wśród uniwersytetów awansuje o 2 miejsca i plasuje się na czwartym miejscu, ustępując jedynie Uniwersytetom Jagiellońskiemu i Warszawskiemu (sklasyfikowanym ex aequo na miejscu pierwszym w zarówno Rankingu Uczelni Akademickich, jak i wśród uniwersytetów)  i Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sukces odnotowaliśmy również w rankingu poszczególnych kierunków studiów prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim.
Dzięki usilnym staraniom władz Uczelni i władz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed kierunek Biotechnologia awansował o jedno miejsce w ścisłej czołówce i poprawił miejsce na podium zajmując drugą pozycję ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim, ustępując jedynie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Unikatowość kierunku i jego specyfika (z uwagi na realizację kształcenia na dwóch uczelniach) wymagały specjalnego podejścia metodologicznego i niestandardowego systemu oceny, który dzięki usilnym staraniom udało się wypracować na tyle, że kierunek ten został wreszcie odpowiednio wysoko oceniony.

Pozostałe kierunki studiów, wysoko ocenione w rankingu, to Kulturoznawstwo (4. miejsce w Polsce i awans o jedną pozycję względem roku ubiegłego), Ochrona środowiska (miejsce 4., tak jak i przed rokiem), Filozofia, Psychologia,  (miejsce 5., powtórzenie wyniku sprzed roku), Kierunki o bezpieczeństwie (awans z miejsca 11. na 5.) i Biologia (miejsce 5. przy nieznacznym spadku o jedną pozycję).  Po raz pierwszy w tym roku w grupie kierunków ekonomicznych oceniono realizowany na Wydziale Zarządzania kierunek Informatyka i ekonometria – zajęliśmy tu silną, szóstą lokatę.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: Perspektywy

Data publikacji: piątek, 7. Lipiec 2023 - 09:53; osoba wprowadzająca: Anna Król Ostatnia zmiana: piątek, 7. Lipiec 2023 - 10:03; osoba wprowadzająca: Anna Król