Wyróżnienie w konkursie dla zespołu Katedry Mikrobiologii i Genetyki Molekularnej Bakterii Wydziału Biologii UG

Zespół dr hab. Iwony Mruk, prof. UG otrzymał wyróżnienie w konkursie Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN im. prof. K. Bassalika na najlepsze polskie prace mikrobiologiczne opublikowane w 2022 r. za artykuł naukowy opublikowany w prestiżowym czasopiśmie NUCLEIC ACIDS RESEARCH (IF=19,16; 200pkt MNiE)

Tytuł: Molecular basis for lethal cross-talk between two unrelated bacterial transcription factors – the regulatory protein of a restriction-modification system and the repressor of a defective prophage.

Autorami pracy są naukowcy z Katedry Mikrobiologii: dr Aleksandra Wiśniewska, dr Ewa Wons, dr Katarzyna Gucwa, dr hab. Iwona Mruk, prof. UG oraz pani prof. dr hab. Katarzyna Potrykus z Katedry Genetyki Molekularnej Bakterii z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracowano także z badaczami z niemieckiego Philipps Universität Marburg: prof. Peterem Graumannem i jego doktorantką Rebeccą Hinrichs.

Praca zrealizowana była z funduszy projektu NCN (2019/35/B/NZ2/00701).

Link do artykułu:

Link do informacji o nagrodach PAN im. Prof. Bassalika:

Niniejsza publikacja dotyczy zjawiska horyzontalnego transferu genów zachodzącego wśród organizmów prokariotycznych - bakterii. Jest kontynuacją poprzedniego artykułu (2019) opublikowanego w tym samym, renomowanym czasopiśmie naukowym Nucleic Acids Research.

Wykorzystując model operonu systemu restrykcyjno-modyfikacyjnego z genem regulatorowym wykazano, że pewne bakteryjne determinanty genetyczne napotykają na poważne ograniczenia w swobodnym rozprzestrzenianiu się pomiędzy bakteriami, za pomocą transferu horyzontalnego. Dzięki zastosowanemu modelowi badawczemu udowodniono, że podczas transferu DNA wnikający do komórki bakteryjnej gen regulatorowy (kodujący czynnik transkrypcyjny) dokonuje zaburzenia istniejącej w komórce globalnej sieci zależności genetycznych, co skutkuje drastycznym spadkiem żywotności komórki (spowodowanej zaburzeniem jej funkcjonowania).

W opublikowanych pracach opisano mechanizm molekularny tego procesu używając nowoczesnych metod biologii molekularnej i bioinformatyki. Wykazano, że testowany czynnik transkrypcyjny oprócz wiązania się do specyficznej sekwencji docelowej w DNA, zlokalizowanej w obszarze własnej determinanty genetycznej (ang. target site), jest też zdolny do interakcji poza nią (ang. off-target site), co można określić jako swoiste rozszerzenie jego roli (ang. promiscuity). Naszym zdaniem, to interesujące zjawisko wydaje się być powszechne, ale jest stosunkowo mało zbadane eksperymentalnie.

Data publikacji: czwartek, 7. Grudzień 2023 - 10:32; osoba wprowadzająca: Anna Król Ostatnia zmiana: czwartek, 7. Grudzień 2023 - 10:34; osoba wprowadzająca: Anna Król