Zaproszenie na Sopocki Piknik Naukowy

Tajemnice życia w głębinach oceanicznych

Już po raz drugi Kolekcja Plazmidów i Drobnoustrojów KPD wraz z Katedrą Mikrobiologii zapraszają do wzięcia udziału w Sopockim Pikniku Naukowym. Impreza będzie miała miejsce w sobotę 8 czerwca w godzinach 10-16 na terenie Instytutu Oceanologii w Sopocie (ul. Powstańców Warszawy 55).

Na tegorocznym pikniku naukowym dzięki naszym mikrobiologom będzie można zdobyć unikatową wiedzę, wcielając się w rolę badacza detektywa. Zaprezentowane zostanie, w jaki sposób na podstawie informacji genetycznej wydobytej z dna oceanów możemy zrekonstruować niezwykłe krajobrazy oceanicznego mikroświata. Każdy będzie mógł się także przekonać, że możliwe jest założenie ogrodu mikrobiologicznego w swoim domu. Pokażemy jak samemu można wyizolować DNA. Na miejscu będzie można także zobaczyć jak zbudowane są mikroorganizmy zamieszkujące podwodne siedliska. Opowiemy do czego można je praktycznie wykorzystać, jak wyglądają od środka, i dlaczego są niezbędne dla całej planety. Wydarzenie promuje badania naukowe finansowane z Funduszy Norweskich w ramach grantu INDEPTH (Granice życia: bioróżnorodność, strategie adaptacyjne oraz potencjał biotechnologiczny drobnoustrojów żyjących w głębinach morskich Arktyki). 
 

fot. T. Kaczorowski

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 29. Maj 2024 - 10:38; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 29. Maj 2024 - 10:40; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz