Kolekcja Plazmidów i Drobnoustrojów na 42 Konferencji Organizacji Europejskich Kolekcji Kultur (ECCO), 18-20 września, 2024 r.

Spotkanie kuratorów europejskich kolekcji drobnoustrojów odbyło się w tym roku we włoskim mieście Bari i było poświęcone zagadnieniom związanym z badaniem, zarządzaniem i waloryzacją mikroorganizmów i mikrobiomów, jako zasobów biologicznych kluczowych do lepszego zrozumienia biosystemów różnych środowisk.
Uczestnicy konferencji w swoich wystąpieniach przedstawili aktualne podejście do wartości zasobów mikrobiologicznych w perspektywie badań podstawowych jak i stosowanych. Była to także okazja do dyskusji na temat drobnoustrojów jako elementów biosfery istotnych w radzeniu sobie z globalnymi zmianami oraz do promowania zdrowia ludzi i zwierząt w ramach perspektywy OneHealth.
Uniwersytet Gdański reprezentowała Dr Anna-Karina Kaczorowska, kurator Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów. Swoje wystąpienie poświęciła podsumowaniu zakończonego w tym roku polsko-norweskiego projektu „Granice życia: różnorodność, strategie adaptacyjne oraz potencjał biotechnologiczny drobnoustrojów żyjących w głębinach morskich Arktyki” (INDEPTH). Duże zainteresowanie uczestników konferencji wzbudziły informacje na temat odkrycia przez polsko-norweskie konsorcjum naukowe nowego szlaku biochemicznego u drobnoustrojów związanych z ekstremalnym środowiskiem kominów hydrotermalnych oraz nowych enzymów o znaczeniu biotechnologicznym.
Oprócz Uniwersytetu Gdańskiego jako lidera, w realizację projektu INDEPTH zaangażowane były: Uniwersytet w Bergen (Norwegia) oraz Uniwersytet Warszawski i Instytut Chemii Bioorganicznej w Poznaniu. Badania naukowe prowadzone były ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego (Norway Grants) w ramach programu GRIEG1 koordynowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Data publikacji: poniedziałek, 23. Wrzesień 2024 - 14:20; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23. Wrzesień 2024 - 14:23; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz