Rekrutacja ERASMUS+ 2025/2026 na Wydziale Biologii UG

5 lutego rozpoczynamy rekrutację studentów, którzy chcą wyjechać na studia za granicą w ramach programu wymiany Erasmus+ !

Co musisz wiedzieć i zrobić – krok po kroku: 

 

Ważne daty! 

Rekrutacja rusza od 05. lutego 2025.

Do 7 marca 2025 należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na poziomie Wydziału. 

Link do dokumentów dostępny załącznikach:
Wniosek WB
Formularz stypendysty

Dokumenty należy dostarczyć osobiście lub przesłać podpisane skany do Wydziałowego Prodziekana ds. studenckich i współpracy, Koordynatora Wydziałowego Programu Erasmus+:  dr hab. Wojciech Pokora, prof. UG, 
W tytule maila proszę wpisać: rekrutacja Erasmus.
Pokój B/210, KBEiBR; pokora@ug.edu.pl

W dniach 10-11 marca 2025 odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Szczegółowy termin (godzina i data) oraz forma (rozmowa „na żywo” lub zdalne, przez aplikację MS Teams) zostanie ustalony indywidualnie, po złożeniu dokumentów. 

Do 12 marca 2025 zostanie wybrana grupa studentów, którzy w roku akademickim 2025/26 wyjadą do wybranego kraju w ramach programu Erasmus+.

 

KTO I GDZIE MOŻE WYJECHAĆ:
 
O wyjazd mogą ubiegać się studenci zarejestrowani na studiach licencjackich, magisterskich lub doktoranckich, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
 
Możliwe są wyjazdy tylko do tych uczelni, z którymi dany kierunek studiów ma przedłużone umowy międzyinstytucjonalne na rok 2025/2026. Wykaz umów KA131 biorących udział w najbliższej rekrutacji jest dostępny na stronie:

https://ug.edu.pl/sites/ug.edu.pl/files/_nodes/strona/120398/files/wykaz-umow-erasmus-2025-2026-z-krajami-programu.pdf
             

O wyjazd nie mogą ubiegać się:
•    studenci II roku studiów drugiego stopnia, ostatniego roku studiów III stopnia oraz doktoranci ostatniego roku Szkół Doktorskich;  
•    studenci, którzy w poprzednich latach w trakcie wyjazdów na studia i/lub na praktykę wykorzystali swój tzw. kapitał mobilności, wynoszący po 12 miesięcy na I, II i III poziomie studiów.

Inne ważne informacje:

Studenci, których mobilność miałaby nastąpić na ostatnim roku studiów I stopnia, mogą realizować wyjazd wyłącznie w semestrze zimowym ostatniego roku. Nie mogą zatem ubiegać się o wyjazd w semestrze letnim lub wyjazd całoroczny. Zasada ta dotyczy studentów wszystkich wydziałów UG.

Studenci, których mobilność miałaby nastąpić na ostatnim roku studiów II, III stopnia, lub doktoranci na ostatnim roku Szkół Doktorskich, mogą aplikować o wyjazd wyłącznie w semestrze zimowym ostatniego roku. Nie mogą zatem ubiegać się o wyjazd w semestrze letnim lub wyjazd całoroczny. Zasada ta dotyczy studentów wszystkich wydziałów UG.

Ta grupa studentów może, w wyjątkowych przypadkach, aplikować o przedłużenie mobilności o semestr letni, jeżeli taką możliwość przewidują zasady realizacji przyjęte przez ich Wydział/ Instytut macierzysty. Studenci już na etapie rekrutacji muszą zostać poinformowani, czy realizując mobilność na ostatnim roku studiów II, III stopnia, na ostatnim roku jednolitych studiów magisterskich lub doktoranci na ostatnim roku Szkół Doktorskich będą mogli starać się o przedłużenie mobilności pierwotnie zaplanowanej tylko na semestr zimowy. 

Studenci ostatniego roku studiów licencjackich mogą przystąpić do rekrutacji (rekrutacja warunkowa), ale realizacja mobilności w trakcie pierwszego roku studiów magisterskich jest możliwa wyłącznie w semestrze letnim. Zasada ta dotyczy studentów wszystkich wydziałów UG.

W ramach modułu mobilność-studia nieuprawniony jest wyjazd, którego celem byłaby wyłącznie praca badawcza (w tym zajęcia laboratoryjne lub gromadzenie materiałów do pracy dyplomowej). Natomiast możliwe jest włączenie w długoterminową mobilność typu studia modułu praktyk. W przypadku łączenia modułu-studia z modułem-praktyki, ten pierwszy musi trwać co najmniej 60 dni.

Wszyscy zakwalifikowani studenci mają obowiązek zrealizować program studiów adekwatny dla ich kierunku/ specjalności i zatwierdzony w Porozumieniu o Programie Studiów (Learning Agreement) opiewający na min. 30 punktów ECTS/semestr). 

UWAGA! Akceptowane przez Koordynatorów zmiany w programie, następujące czasami w pierwszym miesiącu studiowania studenta, nie mogą skutkować zatwierdzeniem programu opiewającego na mniej niż 30 ECTS/semestr.

DODATKOWE WSPARCIE FINANSOWE DLA STUDENTÓW W TRUDNEJ SYTUACJI MATERIALNEJ: 
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, wyjeżdżające na studia do krajów programu mogą: 
otrzymać na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu dodatkowe wsparcie socjalne odpowiadające kwocie około 250/m-c €. Student może otrzymać dodatkowe wsparcie socjalne na wyjazd tylko pod warunkiem, że w terminie, w którym odbywa się rekrutacja, posiada ważną decyzję o przyznaniu mu świadczenia ze środków Funduszu Pomocy Materialnej dla Studentów i Doktorantów UG. Kopię zaświadczenia potwierdzającego ten fakt należy obowiązkowo dołączyć do protokołu.  

Uwaga: Brak kopii decyzji o przyznaniu świadczenia socjalnego przy formularzu kandydata, który w Formularzy Stypendysty zaznaczył, że „otrzymuje stypendium socjalne”, będzie powodował automatyczne zakwalifikowanie go jako stypendysty bez dodatku. Prosimy zatem o zwrócenie szczególnej uwagi na kompletność załączników. 

Dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami:

Osoby z niepełnosprawnościami, wyjeżdżające na studia do krajów programu mogą otrzymać na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu dodatkowe wsparcie odpowiadające kwocie 250 €./m-c. Pierwszym warunkiem otrzymania wsparcia jest deklaracja posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Deklaracja odbywa się poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w Formularzu Stypendysty na etapie rekrutacji. Prosimy  o rozpowszechnienie informacji  i zwrócenie uwagi studentów na tę nową formę wsparcia.  

Od 5 lutego  2025 rozpoczynamy proces rekrutacji!
 

Od 5 lutego 2024 zapraszam do przesyłania  formularzy podań wyjazdowych
 
Etapy rekrutacji krok po kroku:
 
5 lutego - 7 marca - wybór uczelni zagranicznej i dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych, dostępnych na stronie internetowej WB 

Na tym etapie wskazane jest zapoznanie się z programem studiów oferowanych na wybranej uczelni i wstępnym wyborze przedmiotów. 
Składacie dwa dokumenty:
Wniosek WB (link). Dokument na potrzeby wewnętrznej rekrutacji na poziomie Wydziału. 
Formularz stypendysty (link). Dokument na potrzeby rekrutacji na poziomie Biura Wymiany Zagranicznej. 
Wypełniony dokument jest podstawą do podpisania umowy w Biurze Wymiany Zagranicznej. W przypadku zmiany docelowej Uczelni partnerskiej konieczne będzie złożenie zaktualizowanej wersji Formularza. Taką informację otrzymacie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej lub razem z wynikami rekrutacji.
 
W dniach 10-11 marca - rozmowa kwalifikacyjna

Terminy rozmów są ostateczne i niezmienne. Wzięcie udziału w rozmowie jest obowiązkowym etapem rekrutacji! 
Jeśli macie certyfikaty językowe, prosimy o przygotowanie na rozmowę celem weryfikacji biegłości znajomości językowej.
Szczegółowe terminy rozmów – datę i godzinę oraz formę rozmowy (zdalną lub na żywo) ustalimy przy okazji przyjmowania dokumentów.

Do dnia 12.03 

komplet dokumentów, w tym podpisane formularze stypendysty oraz protokoły z rekrutacji koordynator Wydziałowy jest zobowiązany dostarczyć do Biura Wymiany Zagranicznej Erasmus.
 
Kryteria brane pod uwagę w procesie rekrutacji do programu Erasmus+ na WB:

  1.  Aktualne studia na jednym z  kierunków WB;
  2. Średnia ocen ze studiów (w przypadku I-go roku - semestr);
  3. Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej;
  4. Pozytywna ocena aktywności społecznej i naukowej kandydata, potwierdzonej w rozmowie –  (koła naukowe, wolontariat, itp.);
  5. Deklaracja wspieranie programu Erasmus + podczas wyjazdu i po powrocie do kraju.

O wyniku rekrutacji kandydaci zostaną poinformowani drogą mailową.
Po ogłoszeniu listy osób przyjętych skontaktuje się z Wami Biuro Wymiany Zagranicznej Erasmus w Rektoracie.
Za merytoryczną stronę wyjazdu odpowiedzialny jest Pełnomocnik Dziekana ds. Wymiany Zagranicznej Studentów i Doktorantów, Koordynatora Wydziałowego Erasmus+ dr hab. Wojciech Pokora, prof. UG

Przed wyjazdem każdy student zobowiązany jest wypełnić pod opieką koordynatora formularz

Learning Agreement LA (uzgodnienie programu, który będzie realizowany w uczelni goszczącej) i uzyskać na nim podpis Koordynatora Wydziałowego.

Program w "LA" musi zakładać zdobycie 30 kredytów ECTS na semestr lub 60 na rok.
Niektóre uczelnie wymagają od kandydatów formularza Transcript of Records  (spis dotychczasowych zaliczeń i egzaminów), który należy wypełnić samodzielnie i przedłożyć do potwierdzenia w dziekanacie.
 
Kwoty miesięcznych stypendiów
•    Wyjazdy na studia do krajów programu (KA103) w ramach Erasmus+ 2025/2026
                 

Kwoty miesięcznych stypendiów
 

  1. Stawki określone przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ obowiązujące w umowie finansowej KA-131 2022, według poszczególnych grup krajów docelowych:

 

 

Kraje programu należące do danej grupy

Miesięczna stawka stypendium E+

Grupa 1: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja,

670

Grupa 2: Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy

670

Grupa 3: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Republika Macedonii Północnej, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry

600

 

 

 

Koszty podróży

Obraz zawierający tekst, numer, Czcionka, zrzut ekranu<br />
  Opis wygenerowany automatycznie

Do obliczania dystansu podróży stosuje się kalkulator odległości dostępny na stronie

http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm.

W przypadku podróży na dystansie do 499 km uczestnicy powinni korzystać z niskoemisyjnych środków

transportu.

 

4.3 Dofinansowanie dni podróży

W przypadku podróży standardowej przysługują 2 stawki dzienne (1 stawka dzienna wynika z wysokości miesięcznej stawki stypendium dla danego kraju dzielonej na 30). W przypadku podroży „green travel” przysługują dodatkowe stawki dzienne.

Ilość dodatkowych stawek dziennych uzależniona jest od odległości do miejsca docelowego planowanej mobilności

a) przy dystansie 100 – 499 km – 1 stawka dzienna

b) przy dystansie 500 – 1999 km – 2 stawki dzienne

c) przy dystansie 2000 – 2999 km – 3 stawki dzienne

d) przy dystansie 3000 – 7999 km – 4 stawki dzienne

 

Postanowienia dodatkowe dotyczące warunków finansowania mobilności w ramach Umowy finansowej KA131

 

W przypadku posiadania niedostatecznych środków w ramach umowy finansowej KA131 na sfinansowanie wszystkich zatwierdzonych w protokołach mobilności w pełnym planowanym czasie, UG przyjmuje zasadę skracania czasu finansowania. Oznacza to, że przy zbyt niskim budżecie na mobilność studentów w pierwszym etapie ograniczeniu ulega dofinansowanie planowanych wyjazdów całorocznych – finansowany jest jedynie semestr mobilności. W ten sposób kandydaci z dołu list głównych nie są skreślani, a uczelnia zachowuje pełną liczbę mobilności, wynikającą z wszystkich protokołów. W drugiej kolejności skróceniu ulega czas semestralnego finansowania mobilności (np. z maksymalnie 5 do 4 miesięcy).

 

Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Pokora

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 5. luty 2025 - 09:58; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 5. luty 2025 - 09:59; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz