Nowy gatunek storczyka odkryty przez dr Monikę Lipińską i prof. dr hab. Dariusza Szlachetko

Dr Monika Lipińska oraz Dziekan Wydziału Biologii UG, prof. dr hab. Dariusz Szlachetko z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody naszego Wydziału odkryli nowy dla nauki gatunek storczyka. Pochodząca z prowincji Carchi w północnym Ekwadorze roślina otrzymała nazwę Maxillaria anacatalinaportillae Szlach. & Lipińska. Ten efektowny, wyróżniający się żółtymi kwiatami gatunek jest prawdopodobnie zagrożony wyginięciem, ponieważ występuje na dość ograniczonym obszarze, który w ostatnich latach ulega silnym przekształceniom.

- Większość nowych gatunków opisywanych jest obecnie z materiału zielnikowego zebranego wiele lat temu. Zdarza się, że taki gatunek z arkuszy zielnikowych już nigdy później nie zostaje odnaleziony w środowisku naturalnym. W tym przypadku mamy do czynienia z odkryciem na podstawie "żywych" roślin, które wciąż występują w naturze – podkreśla dr Monika Lipińska.

Orchidolodzy opisali roślinę we współpracy z Ecuagenera – ekwadorską firmą zajmującą się produkcją i eksportem storczyków, która dostarczyła materiał do badań.

Więcej o tym odkryciu można przeczytać na stronie:

Data publikacji: wtorek, 8. Marzec 2022 - 10:48; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 8. Marzec 2022 - 10:48; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz