Hipoteza o zapylaniu storczyków przez kolibry potwierdzona

Storczykowate uważane są za rośliny o najlepszych przystosowaniach do zoogamii, czyli zapylania przez zwierzęta. Grupą zwierząt spełniającą najważniejszą rolę w tym procesie są owady, jednak nie tylko. Od dawna mówiono o tym, że w przypadku storczyków taką rolę pełnią kolibry, choć brakowało dowodów na potwierdzenie tej tezy.

Biologom z Uniwersytetu Gdańskiego udało się potwierdzić proces zapylania storczyka Ornithidium fulgens przez kolibra Amazilia cyanocephala.

W przeciwieństwie do obserwacji van der Pijl`a i Dodsona, dzięki dokumentacji fotograficznej, byłam w stanie stwierdzić transfer pyłkowin, a zatem potwierdzić, że mamy do czynienia z ornitogamią – mów dr Monika Lipińska z Wydziału Biologii UG.

O odkryciu dokonanym podczas badań terenowych w Gwatemali można przeczytać w nowej publikacji Scientific Reports grupy Nature.

 

Opisane przez Nature odkrycie jest efektem wieloletniej współpracy jej i prof. dra hab. Dariusza Szlachetko z Fredym Archilą z Estación Experimental de Orquídeas de la Familia Archila.

Więcej informacji na stronach:

https://ug.edu.pl/news/pl/3079/koniec-spekulacji-naukowcy-z-ug-potwierdzili-hipoteze-o-zapylaniu-storczykow-przez-ptaki

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/region/trojmiasto/2022/04/07/storczykowe-odkrycia-naukowcow-z-wydzialu-biologii-uniwersytetu-gdanskiego-posluchaj/

 

 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 7. Kwiecień 2022 - 18:30; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 7. Kwiecień 2022 - 18:44; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz