Piknik Nauki Fahrenheita już po raz trzeci w Gdańsku

W niedzielę 26 maja na Górze Gradowej w Gdańsku odbył się trzeci z kolei Piknik Nauki Fahrenheita.

Hasłem tegorocznego Pikniku była: Nauka z klimatem. Wiele atrakcji imprezy odwoływało się do Celów Zrównoważonego Rozwoju, czyli planu działania, na którzy przystały kraje członkowskie ONZ. Wszystko po to, aby wspólnie dokonać przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia będą zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

Uroczyste otwarcie Pikniku odbyło się o godz. 11.00 – swoją obecnością uświetnili je m.in. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde, Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG i inni. Otwarcie poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.

W miasteczku naukowym w ponad 50 namiotach uczelnianych uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić, czym zajmują się studenci i naukowcy trójmiejskich uczelni wyższych. Na odwiedzających ze wszystkich grup wiekowych czekało wiele atrakcji – pokazy, prezentacje, warsztaty, eksperymenty, dyskusje, stanowiska bezpłatnych badań profilaktycznych.

Na Pikniku wystąpiły następujące Studenckie Koła Naukowe Wydziału Biologii:

• Studenckie Koło Naukowe Biologii Molekularnej UG "Molekuła"
  • Naukowe Studenckie Koło Botaniczne "Zioło”
  • Studenckie Koło Naukowe Chiropterologiczne UG
  • Studenckie Koło Naukowe Ekologów Roślin "Littorella"
  • Studenckie Koło Naukowe Entomologii
  • Studenckie Koło Naukowe Fizjologów "Homunculus"

Zakres tematyczny zaprezentowany przez studentów na stoiskach obejmował zagadnienia:

• człowiek w środowisku antropogenicznym, czyli jak duża ilość światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne oddziałuje na nasz wzrok;
  • badania molekularne dla środowiska oraz techniki GMO i NGT roślin uprawnych,
  • dynamiczne zmiany klimatu na przestrzeni lat, ich wpływ na środowisko i bioróżnorodność;
  • kontakty człowieka z przyrodą i jego wpływ na zbiorowiska roślinne

Serdecznie dziękujemy wszystkim Kołom i studentom za ich zaangażowanie!

Relacja z imprezy na stronie UG: link

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet MedycznyPolitechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum.

Partnerzy: Akwarium GdyńskieAmberexpoAramcoGdańskie Autobusy i TramwajeGdańska Karta MieszkańcaGdańskie WodyPolskie Elektrownie JądrowePort Czystej EnergiiSamorząd Województwa PomorskiegoStraż Miejska w GdańskuWydział Gospodarki KomunalnejVolvo DrywaZakład Utylizacyjny w Gdańsku

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl

Fot. Adam Wysiecki

Data publikacji: poniedziałek, 3. Czerwiec 2024 - 11:16; osoba wprowadzająca: Anna Król Ostatnia zmiana: czwartek, 6. Czerwiec 2024 - 11:00; osoba wprowadzająca: Anna Król