Jak obchodziliśmy Święto Wydziału Biologii

W dniu 21 maja br., w ramach tegorocznego Święta Wydziału Biologii odbyły się nowatorskie i atrakcyjne imprezy przygotowane przez Samorząd Studentów.

Wydziałowy BioBlitz

... czyli inwentaryzacja gatunków na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Studenckie Koło Naukowe Botaniczne "Zioło" dniach 15 i 19 maja br. "przeczesało" 13,5 ha terenów zielonych kampusu - trawniki, rabaty, skarpy i wydepczyska. Gratulujemy wytrwałości!

Stwierdzono występowanie 232 taksonów, wśród nich 7 gatunków chronionych oraz 3 gatunki inwazyjne. Najliczniej reprezentowane były rośliny okrytozalążkowe - 221 taksonów, następnie nagozalążkowe - 9 gatunków, paprotniki i skrzypy - tylko po 1 gatunku. Wśród stwierdzonych taksonów znalazło się 7 gatunków chronionych oraz 3 gatunki inwazyjne.

Wyniki badań botanicznych, przeprowadzonych i opracowanych przez Panie: Joannę Gołębiewską, Joannę Kubiak, Magdalenę Kubiak, Annę Kuczyńską i Małgorzatę Łopacką zawiera plik PDF

Odnotowano także obecność czterech gatunków ssaków czworonożnych, jednego gatunku ssaka dwunożnego i trzech gatunków latających. Ptaki były obserwowane w niezbyt sprzyjającym okresie, więc stwierdzono tylko 13 gatunków, m.in. gniazdującą kaczkę krzyżówkę.

Karlik większy (Pipistrellus nathusii) - jeden z trzech gatunków nietoperzy stwierdzonych na terenie kampusu

fot. Konrad Bidziński

Gra zespołowa "Jak dobrze znasz swój Wydział?"

Do rywalizacji stanęło 10 zespołów, najlepszy z nich zdobył 29 punktów. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 35 pytań. Po zmaganiach wiedzą już, że najszybciej na 3 piętro dojadą Kanałem Jonowym, a najwolniej Impulsem Nerwowym. Wiedzą, że na wystawie "Zabójcy bez winy" jest 108 eksponatów, a dystans między parterem a 4 piętrem to 86 schodów. Dowiedzieli się ilu mamy doktorantów oraz jakiej muzyki słucha nasz Dziekan. I najważniejsze: wiedzą, co to są żyropalce i gdzie ich szukać w naszym budynku!

Zwycięska drużyna - z białymi płóciennymi torbami, a w torbach nagrody

fot. Monika Lipińska

Turniej tenisa stołowego o Puchar Dziekana Wydziału Biologii

Do walki o cenne trofeum oraz medale przystąpili studenci i pracownicy Wydziału. Po emocjonujących starciach w atmosferze dopingu kibiców zdecydowaną przewagę uzyskali pracownicy. Ostatecznie podium ukształtowało się następująco:
I Miejsce – Pan dr Marcin Górniak - Katedra Ewolucji Molekularnej
II Miejsce – Pan dr Wojciech Glac - Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka
III Miejsce – Pan dr Piotr Golec - Pracownia Biologii Molekularnej IBB PAN

Gratulujemy formy!!!

Medaliści - od lewej: P. Golec, M. Górniak, W. Glac

fot. Monika Lipińska

Samorządowi Studentów życzymy równie ciekawych pomysłów w przyszłym roku!

Data publikacji: środa, 28. Maj 2014 - 12:25; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski