Dr Marta Kolanowska laureatką Nagrody Miasta Gdańska im. Jana Uphagena!

Z przyjemnością informujemy, że Pani dr Marta Kolanowska z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii UG została laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2014.

Dr Kolanowska zdobyła nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych za znaczący wkład w poznanie taksonomii i filogeografii storczykowatych. W swoich badaniach wykorzystuje komputerową technikę modelowania rozmieszczenia nisz ekologicznych. Jej zainteresowania naukowe obejmują również zagadnienia bioróżnorodności i ochrony przyrody. Największym osiągnięciem dr Kolanowskiej jest opisanie mechanizmu inwazji eurazjatyckiego gatunku storczyka, kruszczyka szerokolistnego (Epipactis helleborine), w Ameryce Północnej.

Jest autorką 89 artykułów naukowych w języku polskim i angielskim, 4 monografii i 3 rozdziałów w książkach. Jest także laureatką stypendium "START" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W ramach grantów Unii Europejskiej SYNTHESYS (Integrated Activities grant) przebywała na zagranicznych stypendiach w Wiedniu i Londynie.

Nagroda Miasta Gdańska im. Jana Uphagena to najważniejsze wyróżnienie na Pomorzu dla młodych badaczy. Nagrodę dla młodych naukowców pod nazwą "Młody Heweliusz" ustanowiono w 2003 roku, a od 2006 nosi ona nazwę Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.  Badacze z Uniwersytetu Gdańskiego są jej laureatami od początku ustanowienia. W gronie wyróżnionych znaleźli się: dr Sławomir Antkiewicz (2003), dr Oktawian Nawrot (2004), dr Karol Horodecki i dr Monika Bokiniec (2006), dr Kamil Zeidler (2007), dr Michał Harciarek (2008), dr Paweł Antonowicz i dr Robert Łyżeń (2009), dr Sylwia Freza i dr Magdalena Giers (2011), Jakub Szlachetko (2012), Piotr Kitowski (2013), dr Anna Klimaszewska i dr Marta Kolanowska (2014)

Uroczystość wręczenia Nagrody Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2014 odbędzie się 6 lutego 2014 roku w Domu Uphagena w Gdańsku przy ul. Długiej 12, o godz. 14.00.

Serdecznie gratulujemy!

fot. arch. prywatne

Data publikacji: wtorek, 3. luty 2015 - 08:13; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 3. luty 2015 - 08:13; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz