Stypendia rządu francuskiego dla studentów i doktorantów

Polscy studenci i doktoranci wszystkich dyscyplin mogą ubiegać się o stypendia we Francji w ramach programu rządu francuskiego na rok akademicki 2015/2016.

Termin składania dokumentów mija 6 marca br.

Ambasada Francji w Polsce oraz Instytut Francuski w Polsce rozpoczęły przyjmowanie kandydatur polskich studentów i doktorantów pragnących odbyć pobyt naukowy nad Sekwaną. Stypendia są finansowane przez rząd francuski w ramach wymiany uniwersyteckiej i naukowej między Francją a Polską.

Stypendia przyznawane są w niemal wszystkich dyscyplinach, ale w roku akademickim 2015/2016 niektóre dziedziny będą traktowane w sposób priorytetowy. Są to:

·         energetyka (energia jądrowa, energia z paliw kopalnianych,

·         energie odnawialne),

·         zrównoważony rozwój,

·         agronomia i bezpieczeństwo żywnościowe,

·         nanotechnologie,

·         fizyka jądrowa,

·         astronomia,

·         nauki o życiu i onkologia,

·         kataliza, biotechnologia,

·         technologie informatyczne i telekomunikacyjne.

Kandydatury można zgłaszać w Ambasadzie Francji w Warszawie na następujące programy: studia magisterskie (Master 2) - oraz podwójny doktorat ("cotutelle"). Stypendia Master 2 przyznawane są na maksimum 10-miesięczny pobyt. Z programu "cotutelle" korzystać mogą doktoranci polscy przygotowujący dyplom jednocześnie w obu krajach pod wspólną opieką polskiego i francuskiego promotora.

Ponadto - także do 6 marca br. - mogą ubiegać się o roczne stypendium pomagisterskie we Francji z zakresu zarządzania (program "Copernic") polscy absolwenci posiadający tytuł magistra inżyniera, ekonomii lub prawa. Roczny pobyt przewiduje pół roku studiów i kolejne pół roku stażu w firmie.

Kandydaci do wszystkich stypendiów muszą posiadać polskie obywatelstwo i znać dobrze język, w którym będą studiować - angielski i/lub francuski.

Na niektórych kierunkach znajomość francuskiego nie jest wymagana.

Szczegółowe informacje o warunkach stypendiów http://institutfrancais.pl/sciences-universites/files/Pr%C3%A9sentation_BGF_PL_2015-16_pr_JOURNEES_CF_vuEL.pdf

Data publikacji: wtorek, 17. luty 2015 - 10:48; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 17. luty 2015 - 10:48; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz