Stanowisko dla doktoranta w Uniwersytecie Jagiellońskim

Prof. dr hab. Jacek M. Szymura z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego poszukuje kandydata/tkę na doktoranta/tkę do realizacji projektu naukowego, którego celem jest uzyskanie gęstej mapy genetycznej dla krzyżujących się ze sobą w naturze kumaków Bombina bombina i Bombina variegata.

Europejskie kumaki, Bombina, stanowią intrygującą zagadkę. Zróżnicowały się dawno (pliocen), posiadają odmienne adaptacje do różnych siedlisk - różniąc się szerokim zestawem cech fenotypowych - jednak nadal wytwarzają liczne, płodne mieszańce w wąskich strefach kontaktu, wszędzie tam gdzie zasięgi ich się stykają. Mapa sprzężeń posłuży do testowania teoretycznych przewidywań o rozmieszczeniu miejsc/loci podlegających selekcji w całym genomie, które mogą być odpowiedzialne za utrzymywanie się odrębności gatunków mimo hybrydyzacji. Projekt przeniesie klasyczny model ewolucyjny w nową erę genomiki otwierając rozmaitym badaniom szeroką perspektywę.

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 29 czerwca 2016 r.

Więcej informacji w pliku PDF

Załącznik Rozmiar
doktorat_w_krakowie-4c.pdf 300.11 KB

Data publikacji: środa, 22. Czerwiec 2016 - 14:35; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 22. Czerwiec 2016 - 14:35; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz