Życie w lesie bursztynowym

skrzydło A

Stała ekspozycja edukacyjna poświęcona bursztynowi i inkluzjom w nim zawartych, które od 1998 roku są przedmiotem badań w pracowni Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej wykonanie zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wystawa, otwarta w sierpniu 2013 r., stanowi kompendium wiedzy o bursztynie, ukazując jego genezę, historię, piękno i wartości naukowe.

Głównym elementem wystawy jest diorama - jedyny w Polsce trójwymiarowy model bursztynowego lasu w skali 1:1. Na wystawie tej można prześledzić historię powstawania inkluzji w bursztynie - od płynnej żywicy tworzącej różnego rodzaju pułapki, w których zostały uwięzione zwierzęta i rośliny, aż do skamieniałych bryłek będących wynikiem fosylizacji, czyli procesów fizyko-chemicznych, zachodzących podczas skamieniania żywicy. Inkluzje w bursztynie bałtyckim pochodzą z eocenu i stanowią bezcenne świadectwo życia sprzed ponad 45 milionów lat.

W specjalnie przygotowanych ekspozytorach można obejrzeć 41 inkluzji zwierzęcych, w tym unikatową wylinkę jaszczurki, ślimaka czy włosy ssaka. Natomiast w gablotach prezentowane są inkluzje roślinne oraz bryłki surowego i oszlifowanego bursztynu bałtyckiego. Te ostatnie ukazują bogactwo barw „bałtyckiego złota”.

Interesującym elementem wystawy jest kolekcja bursztynów pochodzących z całego świata, wśród których najstarszą jest żywica z triasu licząca około 230 milionów lat.

Ekspozycji towarzyszy interaktywna prezentacja multimedialna, która stanowi vademecum wiedzy o bursztynie i zachowanych w nim inkluzjach.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 11. Październik 2021 - 14:15; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 11. Październik 2021 - 14:17; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz