Informacje ogólne

INFORMACJE OGÓLNE

Celem kształcenia na kierunku Biologia medyczna II stopnia jest zdobycie pogłębionej wiedzy i umiejętności z zakresu dyscypliny nauki biologiczne i w mniejszym stopniu z nauk medycznych, a także umiejętności związanych z wykorzystaniem i stosowaniem technik biochemicznych, biologii molekularnej, biologii komórki lub fizjologicznych w diagnostyce chorób lub badaniu zaburzeń o podłożu neurologicznym oraz z prowadzeniem badań z zakresu biologii i biologii medycznej.

Treści kształcenia na studiach II stopnia mają silny związek z prowadzonymi na Wydziale Biologii badaniami naukowymi, przede wszystkim poprzez prowadzenie badań w ramach pracy magisterskiej w zespołach katedralnych. Student na tym kierunku poznaje zaawansowane techniki doświadczalne, metody statystyczne, narzędzia badawcze i informatyczne stosowane w biologii i medycynie, które pozwalają na opis zjawisk i analizę danych o charakterze specjalistycznym, a także uczy się planowania i wykonania zadań badawczych oraz naukowego wnioskowania.

Kluczowe treści kształcenia pozwalają studentom zrozumieć potrzebę uczenia się przez całe życie, pomagają określić priorytety służące realizacji konkretnych zadań i brać odpowiedzialność za stosowanie poszczególnych technik badawczych. Ponadto uczą działać w sposób przedsiębiorczy, tworzyć warunki bezpiecznej pracy i współpracować w grupie.

Dzięki temu absolwent jest przygotowany do pracy w laboratoriach naukowo-badawczych, badawczo-rozwojowych, kontrolnych, diagnostycznych oraz do prowadzenia prac wykorzystujących materiał biologiczny w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym biotechnologicznym, czy w placówkach zajmujących się diagnostyką genetyczną i medycyną spersonalizowaną lub terapią uzależnień, rehabilitacją, resocjalizacją (zależnie od studiowanej specjalności).

Studia realizowane są w ramach specjalności: Neurobiologia lub Analiza molekularno-biochemiczna. Wybór specjalności oraz Katedry dyplomowania zachodzi już w momencie rekrutacji na studia. Studenci specjalności Neurobiologia realizują prace w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Człowieka, natomiast studenci specjalności Analiza molekularno-biochemiczna wybierają spośród pozostałych Katedr Wydziału Biologii.

Uwaga:
Ukończenie studiów na tym kierunku nie daje uprawnień diagnosty laboratoryjnego. Natomiast osobą uprawnioną do wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium pod nadzorem diagnosty może być osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie m.in. biologii czy biologii medycznej (w myśl Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej Dz. U. 2022 poz. 2280).

 

ORGANIZACJA TOKU STUDIÓW

Profil kształcenia na kierunku Biologia medyczna II stopnia to profil ogólnoakademicki. Studia zakładają uzyskanie 120 punktów ECTS (30 w każdym semestrze). Punktacja ta obejmuje uczestnictwo w zajęciach, zaliczenia i egzaminy, praktyki zawodowe, konsultacje z nauczycielami akademickimi, a także pracę własną studenta.

Program studiów II stopnia jest ukierunkowany na pogłębianie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas studiów I stopnia. Ponad 40% zajęć stanowią pracownie (specjalnościowe i dyplomowa), na których student pod kierunkiem opiekuna realizuje projekt badawczy stanowiący podstawę pracy magisterskiej. Uzupełnieniem prac laboratoryjnych są seminaria (120 godzin), na których studenci doskonalą się w wyborze i studiowaniu specjalistycznej literatury naukowej, prezentowaniu wyników badań uznanych autorytetów z danej dziedziny, a następnie założeń i wyników własnej pracy magisterskiej oraz biorą udział w dyskusji merytorycznej z uczestnikami zajęć. Wsparciem teoretycznym studiowanej dziedziny są wykłady, w tym wykłady specjalnościowe i z puli wykładów do wyboru. Dodatkowo, Studenci kontynuują naukę języka obcego (30 godzin, zakończonych certyfikatem znajomości języka na poziomie B2+) oraz mają zajęcia dotyczące własności intelektualnej, przedsiębiorczości oraz wykłady na innym kierunku studiów, które sami wybierają.

Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu zawodowego magistra jest:

• zaliczenie wszystkich przedmiotów przewidzianych programem studiów
• osiągnięcie wszystkich efektów kształcenia założonych dla studiów II stopnia,
•  zdobycie w każdym roku akademickim 60 punktów ECTS, łącznie 120 ECTS,
• przygotowanie pisemnej pracy magisterskiej i jej obrona w trakcie egzaminu dyplomowego.

Studia II stopnia kończą się egzaminem dyplomowym, przeprowadzanym w formie ustnej. Ocena na dyplomie uwzględnia średnią ocen w trakcie studiów, ocenę egzaminu końcowego, ocenę pracy magisterskiej i liczona jest zgodnie z zasadami przedstawionymi w Regulaminie Studiów Uniwersytetu Gdańskiego.

Studenci mają możliwość poszerzania swojej wiedzy i umiejętności w 13 studenckich kołach naukowych, które działają na Wydziale. Mają także możliwość studiowania w innych ośrodkach naukowych krajowych i europejskich, np. w ramach programu MOST, Erasmus, czy BioLAB.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 29. Maj 2017 - 13:16; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 13. Maj 2024 - 12:35; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz