Dane badawcze
Otwarty dostęp do wyników badań i danych naukowych przyczynia się do przyspieszenia postępu naukowego, zwiększenia transparentności i wzmocnienia współpracy w środowisku akademickim. Uniwersytet Gdański aktywnie wspiera ideę otwartej nauki oraz efektywne zarządzanie danymi badawczymi.
Więcej informacji na temat otwartej nauki i zarządzania danymi badawczymi na Uniwersytecie Gdańskim, w tym materiały szkoleniowe i kontakt do zespołu wsparcia, można znaleźć na stronie Oddziału Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki.
Zachęcamy do zapoznania się z Globalną Siecią Informacji o Bioróżnorodności (GBIF), rekomendowanym repozytorium do udostępniania danych badawczych związanych z bioróżnorodnością. GBIF to międzynarodowa platforma, która gromadzi i udostępnia dane o występowaniu organizmów na Ziemi, czyniąc je dostępnymi dla naukowców, decydentów i organizacji ochrony przyrody na całym świecie.
Jakie dane można udostępniać w GBIF?
- dane o obserwacjach i występowaniu gatunków
- dane z kolekcji muzealnych i herbaryjnych
- dane taksonomiczne i nomenklatoryczne
- dane o cechach organizmów
- dane środowiskowe powiązane z występowaniem organizmów
- dane o sekwencjach DNA (powiązane z okazami)
Pomoc w sprawie udostępniania danych w GBIF
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat udostępniania danych w GBIF oraz wsparcia w tym procesie zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stornie internetowej GBIF.org.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Joanną Korybut-Orlowską z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, która udzieli szczegółowych informacji i pomoże w dostosowaniu danych do odpowiedniego formatu oraz ich udostępnieniu za pośrednictwem GBIF.
Zachęcamy do aktywnego udziału w udostępnianiu danych i wykorzystania potencjału GBIF dla rozwoju naszej jednostki oraz postępu nauki!