Popularyzacja nauki
Programy edukacyjne dla szkół ponadgimnazjalnych
Katedra Genetyki Molekularnej Bakterii brała udział w prowadzeniu programów edukacyjnych dla szkół ponadgimnazjalnych:
ZAPROŚ NAUKOWCA DO SZKOŁY
Ukryty świat bakteriofagów dr Grzegorz Cech
Morfologia, biologia oraz ekologia bakteriofagów, czyli wirusów atakujących bakterie. Historia odkrycia oraz wykorzystanie bakteriofagów w biologii molekularnej I biotechnologii. Terapia bakteriofagowa - alternatywa dla antybiotykoterapii broń w walce z szpitalnymi szczepami wieloopornymi.
Zoologia mystica dr Grzegorz Cech
Wykład trochę pół żartem, a trochę na serio o historii ludzkich odkryć w dziedzinie zoologii. Zwierzęta, które istniały całe wieki tylko w ludzkiej wyobraźni. Traktaty naukowe i inne dzieła sprzed wieków, całkiem na serio opisujące fantastyczne monstra na równi z prawdziwymi zwierzętami.
POZNAJ PRACĘ BIOLOGA
Molekularna lupa czyli analiza genetyczna bakterii mgr Klaudyna Krause, mgr Joanna Morcinek-Orłowska
- Barwienie Escherichia coli i Bacillus subtilis metodą Grama
- Izolacja DNA plazmidowego z bakterii Escherichia coli
- Amplifikacja DNA metodą PCR
- Analiza restrykcyjna DNA
- Elektroforeza na żelu agarozowym
Genetyczny łańcuch zdarzeń czyli reakcje PCR mgr Klaudyna Krause, mgr Joanna Morcinek-Orłowska
- Opis reakcji PCR
- Metody projektowania starterów
- Omówienie przykładowych reakcji PCR
- Przykłady zastosowań reakcji PCR
- Nowoczesne, nietoksyczne metody barwienia DNA
- Rozdział w żelu agarozowym
Zrób sobie krem - związki biologicznie czynne i inne substancje chemiczne stosowane w przemyśle kosmetycznym dr Lidia Boss
- Budowa ludzkiej skóry (skóra właściwa, naskórek, skład powłoki lipidowej
- Mechanizm działania kosmetyków stosowanych na skórę (skład kosmetyków, związki biologicznie czynne i substancje pomocnicze, substancje potencjalnie szkodliwe dla człowieka)
- Samodzielne przygotowanie kremu z wykorzystaniem wybranych substancji chemicznych
Noc Biologów
Idea 'Nocy Biologów' narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Propozycję tę z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej 'Nocy Biologów' w styczniu 2012 r.
Pracownicy oraz doktoranci Katedry Genetyki Molekularnej Bakterii aktywnie uczestniczą w Nocy Biologów od samego początku przygotowując wiele ciekawych wykładów, warsztatów, gier dydaktycznych oraz konkursów.
Bałtycki Festiwal Nauki
Pracownicy i doktoranci Katedry Genetyki Molekularnej Bakterii od wielu lat aktywnie uczestniczą w Bałtyckim Festiwalu Nauki. Organizujemy szereg imprez, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Oferta skierowana jest do różnych grup wiekowych, dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dzięki temu odwiedzają nas szkoły z całego województwa. Mamy także naszych stałych bywalców.
Koordynacją imprez organizowanych przez Katedrę Genetyki Molekularnej Bakterii zajmuje się Grzegorz Cech, jednak ogromny wkład w przygotowanie oraz przebieg imprez mają liczni studenci, doktoranci i pracownicy Katedry.
Jeżeli masz pomysł na imprezę w ramach BFN lub chciałbyś pomóc w organizacji i przebiegu jakiejś imprezy, nie wahaj się z nami skontaktować!
więcej zdjęć w Galerii
Katedra Genetyki Molekularnej Bakterii popularyzuje naukę...
Katedra Genetyki Molekularnej Bakterii prowadzi bogatą działaność dydaktyczną. Wielu naukowców z pasją oddaje się nauczaniu, nie tylko studentów w ramach prowadzonych zajęć dydaktycznych czy prac dyplomowych ale także poprzez przekazywanie wiedzy w formie ciekawych eksperymentów na Nocy Biologów, Bałtyckim Festiwalu Nauki czy też bezpośrednio u Was w szkołach.