Zabójcy bez winy

parter skrzydło C, korytarz z lewej strony za windą, modele owadów - ściana w skrzydle A.

Wystawa poświęcona drapieżnym kręgowcom, obejmująca 100 okazów wypchanych ptaków, ssaków oraz gadów. Wszystkie te okazy świadczą o niespotykanym już dziś mistrzostwie dawnych preparatorów zwierząt. Wystawa jest własnością Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk i była prezentowana w Muzeum Ewolucji, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Okazy zostały wypożyczone Uniwersytetowi Gdańskiemu w 2014.

Do najcenniejszych i najbardziej przyciągających wzrok eksponatów należy kiwi brunatny Apteryx australis, nielotny ptak z Nowej Zelandii. Uwagę zwraca również jeden z najbardziej osobliwych ssaków na Ziemi - łuskowiec chiński zwany pangolinem pięciopalczastym Manis pentadactyla, którego głównym posiłkiem są mrówki. Szczególną wartość dydaktyczną ma niemal kompletna kolekcja krajowych ptaków szponiastych, sokołowych oraz sów, prawdziwych dziennych i nocnych „zabójców bez winy”. Znajdziemy tu największych krajowych przedstawicieli - bielika Haliaeetus albicilla i orła przedniego Aquila chrysaetos, orlika grubodziobego Clanga clanga, którego współczesna populacja w Polsce jest skrajnie nieliczna, największą z krajowych sów - puchacza Bubo bubo. Zwróćmy uwagę także na pozostałych sprawnych łowców - krogulca Accipiter nisus, którego można spotkać w mieście i rzadkiego malutkiego kobczyka Falco vespertinus, który jest specjalistą w polowaniu na duże owady.

Wystawę wzbogacono o kilka najcenniejszych okazów z kolekcji Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, wśród których centralne miejsce zajmuje, przechowywana jako preparat mokry, kolczatka australijska Tachyglossus aculeatus, przedstawiciel ssaków jajorodnych - stekowców. Jest to jeden z zaledwie kilku okazów tego gatunku znajdujących się w polskich zbiorach muzealnych.

Uzupełnieniem wystawy drapieżnych kręgowców są modele bezkręgowców, wykonane w dużym powiększeniu, które wiszą na ścianie skrzydła A. Jest ich zaledwie kilka, jednak należy pamiętać, że drapieżne kręgowce dominują wielkością, ale życie na ziemi to królestwo bezkręgowców, wśród których aż roi się od drapieżników.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 11. Październik 2021 - 14:27; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 11. Październik 2021 - 14:27; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz