Koło Hydrobiologii i Ochrony Wód
Ponadto prowadzone są analizy stanu ekologicznego zbiorników wodnych, rzek oraz obszarów morskich przy wykorzystaniu głównych taksonów meiobentosowych jako biomarkerów.
Występowanie zgrupowań badanych organizmów analizowane jest na tle szeregu czynników środowiskowych fizycznych i chemicznych określających właściwości wody m.in: temperatura, przewodnictwo elektrolityczne, zasolenie, pH, stężenie metali ciężkich oraz substancji biogenicznych (azotanów, fosforanów i amoniaku).
Wyniki prowadzonych badań naukowych były prezentowane przez członków Koła na licznych konferencjach oraz opublikowane w czasopismach naukowych. Poza działalnością naukową, członkowie Koła uczestniczyli w popularyzowaniu szeroko rozumianej tematyki hydrobiologicznej podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Nocy Biologów.
Obecnie realizowany jest projekt pt. „Ocena stanu ekologicznego strefy brzegowej Morza Bałtyckiego na podstawie występowania zgrupowań meiobentosu”. Próby meiobentosowe pobierane są z dziesięciu stanowisk rozmieszczonych wzdłuż brzegu morza na terenie Gdańska - od plaży Stogi do Ujścia Wisły. Dokonywana jest również ocena właściwości fizykochemicznych wody. Dalsza analiza prób przeprowadzana jest w laboratorium w Katedrze Genetyki i Biosystematyki.
Zachęcamy do współpracy wszystkich studentów, którzy interesują się tematyką hydrobiologiczną, lubią pracę zarówno w terenie jak i w laboratorium. Zapraszamy!
Aktualności
W dniach 13-16 kwietnia 2023 roku odbyła się Konferencja Naukowych Badań Podwodnych „Płetwonurek w krajobrazach podwodnych - dotychczasowe osiągnięcia i nowe wyzwania” w Olsztynku, na której zostały zaprezentowane wyniki badań prowadzonych w ramach działalności Studenckiego Koła Hydrobiologii i Ochrony Wód. Reprezentantki koła - Monika Krzywicka i Julia Ejkszto - przedstawiły poster naukowy pod tytułem „Stan ekologiczny strefy brzegowej Morza Bałtyckiego na podstawie występowania zgrupowań meiobentosu”.
SKNHiOW otrzymało nominację Rektora Uniwersytetu Gdańskiego w prestiżowym konkursie o Nagrodę „Czerwonej Róży” dla Najlepszego Koła Naukowego w roku akademickim 2008/2009.
Poster - "Stan ekologiczny strefy brzegowej Mierzei Wiślanej w rejonie przyszłego kanału żeglugowego"